Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi, Artık Su Yalıtımı Zorunlu!

İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren yönetmelikler birbiri ardına yayımlanmaya devam ederken geçmiş dönemde yayımlanan yönetmeliklerin de yürürlüğe girme süreçleri devam ediyor.

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi, Artık Su Yalıtımı Zorunlu!

İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren yönetmelikler birbiri ardına yayımlanmaya devam ederken geçmiş dönemde yayımlanan yönetmeliklerin de yürürlüğe girme süreçleri devam ediyor. Yürürlüğe giren yönetmeliklerden biride Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği oldu.

Yönetmelik 2017 Yılında Yayımlanmıştı

Yeni yapılan binalarda su yalıtımını zorunlu hale getiren yönetmelik hatırlanacağı üzere ilk olarak 27 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak duyurulmuştu. Yayımlanan yönetmelik bugün itibari ile artık resmen yürürlüğe girerken yeni binalar kadar mevcut binaları da etkileyecek.

Binalarda Su Yalıtımı Zorunlu Mu?

Evet, yönetmeliğin uygulamaya girmesi ile beraber bundan sonra binalarda su yalıtımı zorunluluğu getirilmiş oldu. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren yapılacak olan tüm yeni binalarda bundan sonra su yalıtım müteahhidin tercihi olmaktan çıkarıldı ve yasal bir zorunluluk haline getirildi. Bundan sonra binaların toprakla teması bulunan temel, bodrum duvarları ve döşemelerinde, çatılarında, ıslak hacimlerinde ve balkonlarında mutlaka su yalıtımı yapılacak.

Mevcut Binalar Su Yalıtımı Yönetmeliği İle Nasıl Etkilenecek?

Yeni binaların yanı sıra mevcut binalarda su yalıtımı yönetmeliğinden etkilenecek. Bu binalarda su yalıtımı yapılmasını gerektirecek bir tamirat yapılması durumunda yeni yönetmelik üzerinden işlemler gerçekleştirilecek. Yine yüksekliği 51 metreyi geçen binalar ve sudan etkilenecek olan okullar, hastaneler, yurtlar ve kamu binalarında da su yalıtımı zorunlu olarak uygulanacak.

Binalarda Su Yalıtımı Yapılması Neden Önemlidir?

Binalarda su yalıtımı için getirilen zorunluluk aslında büyük önem taşıyor. Çünkü bina ömrü için olumsuz etki yapan en büyük kaynak olarak gösterilen su aynı zamanda binalarda korozyon hızını da büyük oranda arttırıyor. Yani bina ile temas eden su binanın ömrünü kısaltırken sağlamlığını da azaltıyor. Bu nedenle yapılacak olan su yalıtımı ile artık binalar daha sağlam ve daha uzun ömürlü olacak. Kaynak: emlak365.com