Blok Nizam Nedir? Blok Nizamda Emsal Oranları

Blok nizam cephe derinliği, cephe uzunluğu ve bina yüksekliği belirlenmiş olan yapının, birden fazla parsel üzerinde kurulmasına verilen addır. İkili blok nizam olarak da adlandırıldığı olur.

EMLAK TERİMLERİ 27.02.2019 - 00:46 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Blok nizam cephe derinliği, cephe uzunluğu ve bina yüksekliği belirlenmiş olan yapının, birden fazla parsel üzerinde kurulmasına verilen addır. İkili blok nizam olarak da adlandırıldığı olur.

Blok nizam cephe derinliği, cephe uzunluğu ve bina yüksekliği belirlenmiş olan yapının, birden fazla parsel üzerinde kurulmasına verilen addır. İkili blok nizam olarak da adlandırıldığı olur. Blok nizam hem bitişik nizama hem de ayrık nizama benzer. Komşu parselde binaya bitişik olan yapı aynı zamanda diğer taraftan ayrıktır. Bu nedenle iki tanımı da içinde barındırır. İmar planında nizam türünün belirlenemediği durumlarda ayrık nizam yapılmalıdır. Blok Nizamda Emsal OranlarıBlok nizam ile ilgili bazı tanımlamalar yeni yapılan yönetmeliklerdeki düzenlemelerde yerini bulmuştur. Bu düzenlemelerle birlikte emsal oranında değişiklikler yapılmıştır. Ayrık nizam ve blok nizam olarak belirtilmiş yerlerde, eğer imar planında açıkça belirtilmemişse o zaman TAKS’ın yüzde 40’ı aşamayacağı belirtilmiştir. Bu durumda çekme mesafesi ve KAKS dikkate alınır. TAKS verilmemiş olan bahçe nizamlı evlerde bu oran yüzde 60’ı geçmemelidir. Bu durumda çekme mesafesine göre düzenleme yapılması uygun olur. •    Binanın eğim oranı yüzde 20’yi aşıyorsa,•    Bitişik ya da blok nizam yapılması planlanıyorsa,•    Bina cephelerinin toplamı 12 bin metre kareden daha düşükse,Bina kotlarının hesabı yapılırken farklı bir hesaplama yöntemi kullanılır. Bu binalarda hesap yaparken bina kotlarının bina köşe hizalarından itibaren en yüksek yol kotuna verilmesi uygun olur. Eğer binalar yan yana bulunuyorsa ya da blok nizama sahipse, bitişik olan kapı ve pencereler açılamaz.Blok Nizamın Önemi Nedir?•    Blok nizamda gerekli çekme mesafeleri sağlandıktan sonra inşaat taban alanının tam anlamıyla kullanılması mümkün olur. 

•    Çarpık yapılaşma sorunu ortadan kalkar. 

•    Şehirler daha modern bir görünüme kavuşmuş olur. Daha detaylı bilgi edinmek için Planlı İmar Yönetmeliği’nde blok nizam maddelerine göz gezdirebilirsiniz. Kaynak: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@