Borçlar Kanunu'na Göre Kirada Oturanların Ev Sahibi Karşı Sorumlulukları Neler?

2020 yılında ev kiralayacak yada kirada oturan vatandaşların ev sahiplerine yönelik dikkat etmeleri gereken hususlar var.

EMLAK HABERLERİ 12.02.2020 - 23:00 15.07.2021 - 00:10

2020 yılında ev kiralayacak yada kirada oturan vatandaşların ev sahiplerine yönelik dikkat etmeleri gereken hususlar var. Bu hususlara dikkat edilmediğinde evden atılmaya kadar ulaşan sorunlar yaşanabiliyor. Bizlerde kiracıların, ev sahiplerine olan bu yükümlülüklerini araştırdık.

Borçlar Kanunu'nda yer alan maddelere göre kiracıların ev sahiplerine yönelik dikkat etmeleri gereken sorumlulukları bulunuyor.Yasalarla koruma altında olan sorumluluklar kiracılar tarafından tüm maddeleri ile karşılanmalı. Aksi takdirde ev sahiplerinin kiracıları eden çıkarma hatta maddi zararı talep etmeye kadar birçok yükümlülüğü uygulamaya koyma hakkı bulunuyor. KİRACILARIN EV SAHİPLERİNE SORUMLULUKLARIKirada oturan vatandaşların ev sahiplerine olan sorumluklar ile ev sahiplerinin kiracılara olan sorumluluklarının tamamı Borçlar Kanunu'nda yer alan düzenlemeler ile koruma altında. Bu düzenleme kapsamında uygulamada olan bu sorumluluklar iki taraf tarafından karşılanmak zorunda. Bu çerçevede kiracıların dikkat etmesi gereken o sorumluluklar maddeler halinde şu şekilde;* Kiracıların ev sahiplerine sorumluluklarının ilk sırasında, kira ödemeleri yer alıyor. Kiracılar kira kontratıyla belirlenen kira ücretini, belirlenen tarihler arasında ev sahibine ulaştırmalı. Ödemeler genellikle her ayın sonunda yada ay başında yapılıyor.* Kiracıların sorumluluğunda olan bir diğer ödemeler ise, evin genel giderleri. Bu giderler ödenmediği durumunda ev sahibinin kiracıyı evden çıkarma hakkı oluşuyor.* Kiracıların dikkat etmesi gereken bir diğer husus evin kiralandığı gibi kullanılması, teslim edilmesi. Bu süreçte yaşanan maddi zararlardan kiracı sorumludur. Burada dikkat edilecek nokta ise; kullanımdan dolayı meydana gelen eskimeler ve yıpranmalardan kiracı sorumlu olmaması.* Kiracıların sorumluluklarından birisi de evde yapılacak değişiklikler. Kiracılar ev içerisinde yapacakları değişiklikleri yapmadan önce ev sahibi haber vermeliler. Kiracılar hertürlü sıkıntı ve bir sorun yaşanmaması için bu ev içi değişiklikleri yazılı izin ile yapmalı.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@