Borcu olanlar dikkat son birkaç gününüz kaldı! 2022 Emlak Vergisi 1. taksit ödemelerinde süre dolacak

Emlak vergisi ödemelerinin online yada belediyelerde vezneye ödenmesinde son birkaç günlük süre kaldı. Vergi ödemesi yapmak isteyenler için online ödeme kanalları, son gün bilgisi ve diğer detaylar.

Emlak Haberleri 23.05.2022 - 15:35 23.05.2022 - 15:36 Mustafa Karagöz

Emlak vergisi ödemesi için vatandaşlara tanınan sürenin sonuna geliniyor. 2022 yılında ödenmesi gereken emlak vergisi ödemelerinin ilk taksiti için bir haftalık bir süre kalırken vatandaşların cezaya düşmemek için kendilerine sunulan ödeme kanallarından ödemelerini tamamlamaları gerekiyor. Peki emlak vergisi ödemeleri ne zaman, nasıl yapılacak, kimler ödeme yapacak kimler yapmayacak? İşte tüm o detaylar. 

EMLAK VERGİSİ 2022 SON BAŞVURU TARİHİ 

Emlak vergisi ödemesi yapacak olan vatandaşlar için süre her sene aynı şekilde devam ediyor. Vergi ödemesi yapacak olan vatandaşlar için bir yıllık vergi için 2 taksit imkanı sunuluyor. İki taksitin ilk ödemesi ilkbahar döneminin başında başlıyor. İkinci taksit ise sonbahar döneminin sonunda. Bu kapsamda kendisine ait evi, arsası, tarlası, tarım arazisi, işyeri, dükkan gibi taşınmazları olan vatandaşlar 2022 yılının ilk ödemesini ay sonuna kadar tamamlayacak. 

Emlak vergisi 1. taksit ödemesi için süreç mart ayının ilk günü başladı. Mart Nisan ve Mayıs ayının sonuna kadar devam eden süreç kapsamında ödemeler yapıldı. Halen ödeme yapmayanlar için son tarih ise 31 Mayıs. 

Emlak vergisi 2. taksit ödeme işlemleri ise Kasım ayında yapılacak. 1 Kasım'da başlayacak ikinci taksit ödemeleri bir ay sürecek. İkinci taksit ödemeleri 31 Kasım'da sona erecek. 

Online ödeme yapmak isteyenler bankaların mobil uygulamaları üzerinden yada belediyelerin web sitelerinden emlak vergisi ödemelerini tamamlayabilirler. Şahsen ödeme yapacaklar ilgili belediyeye giderek emlak biriminde veznelere ödeme yapacaklar. 

Kimlerin ödeme yapacağına ilişkin vatandaşlar kendi durumlarını merak ediyorlar. Emlak vergisi ödemesi yapmayacak olup muaf olanlar; aylığı dışında geliri olmayan emekliler, geliri olmayanlar, şehit yakınları, engelli vatandaşlar, gaziler, vefat eden emekli, gazi, engelli yakınları brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için emlak vergisinden muaftırlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@