Bornova Kızılay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi İmar Planı Askıya Çıktı!

Bornova'da kentsel dönüşüm projesi için kritik adım atıldı. Kızılay Mahallesi kentsel dönüşüm projesi nazım imar planı revizyonu askıya çıktı!

Emlak Haberleri 06.01.2022 - 08:23 06.01.2022 - 08:23 Gülcan Özer

İzmir'de yaşanan deprem sonrası yerel yönetimler kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verirken bu belediyelerden biride Bornova Belediyesi oldu. İzmir'in yapı stoku en eski ve riskli olan mahalleleri arasında yer alan İzmir Bornova Kızılay Mahallesi için beklenen müjdeli haber geldi. Belediye tarafından hazırlanan 1/1500 ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu yayımlandı. 

Yayımlanan yeni plan böylelikle askıya çıktı. Yeni imar planı 30 gün boyunca askıda kalacak ve bu süre zarfında vatandaşların plana itiraz etme hakları bulunacak. 30 günlük sürenin sonunda itiraz gelmediği takdirde Bornova Kızılay Mahallesi kentsel dönüşüm projesi nazım imar planı onaylanmış olarak kabul edilecek ve kentsel dönüşüm start alacak. 

BORNOVA KIZILAY MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE SON DURUM NE?

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ yapmış olduğu açıklama ile Bornova'da kentsel dönüşümü Kızılay Mahallesinden başlatacakları müjdesini vermişti. Yaklaşık 30 hektar büyüklüğe sahip olan Kızılay Mahallesi sınırları içerisinde 238 adet tek ya da çift katlı riskli konut bulunduğu belirtilirken söz konusu mahalle Bornova ilçesinin en eski mahallerinden biri olarak biliniyor. 

kızılıay mahallesi imar planı

Kentsel dönüşüm projesi hakkında açıklama yapan Bornova Belediye Başkanı İduğ amaçlarının hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirerek modern ve sağlam konutlar üretmek olduğunu belirterek Kızılay Mahallesi ile yaklaşık 8 bin bağımsız hanenin ilçeye kazandırılmasını hedeflediklerini dile getirmişti. 

Süreçte şimdi 30 günlük askı süresinin dolmaıs beklenecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@