Böylesi İlk Kez Görüldü, Kiralık Evler Karaborsaya Düştü!

Türkiye büyük bir kiralık ev krizi yaşarken boş ev bulmak adeta imkansız hale geldi. Özellikle de üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilecek olması kiralara zam yağmuru etkisi yarattı.

Böylesi İlk Kez Görüldü, Kiralık Evler Karaborsaya Düştü!

Türkiye tarihinde ilk kez bu kadar şiddetli yaşanan kiralık ev kıtlığı ile beraber kiralık daire fiyatları cep yakmaya başladı. İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde kiralık evlerin fiyatları asgari ücreti dahi geride bırakırken vatandaş için boş ev bulmak adeta imkansız hale geldi.

Özellikle de öğrencilerin yoğun olduğu ilçelerde kiralık evler karaborsaya düşerken hem kiralara rekor oranda zam geldi, hem de kiralık ev bulmak zorlaştı. Üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilecek olması ile geri dönüş yapan öğrenciler yüksek kirayı vermeyi kabul etse dahi boş ev bulamıyor.

FATİH'TE BOŞ DARİE BULMAK DEVEYE HENDEK ATLATMAKTAN DAHA ZOR!

Yaşanan süreci değerlediren Emlak Uzmanı Mehmet Keklik; "Daire yok. 16 yıllık emlakçıyım bu kadar dairenin azaldığını ilk defa gördüm" diyerek adeta karaborsa gibi bir durum yaşadıklarını söyledi. Hatırlanacağı üzere koronavirüs salgını nedeni ile üniversitelerde de uzaktan eğitime geçiş yapılmış, sürecin uzaması ile beraber öğrenciler aile evlerine geri dönüş yapmıştı.

2 sene boyunca boş kalan evler ilk olarak gelen yoğun mülteci göçü ile dolmaya başlamış sonrasında ise kentsel dönüşüm projelerinin de hız kazanması ile kiralık evlere olan talep katlanarak artış göstermişti. Süreçte son olarak üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş yapılacağının açıklanması ile beraber üniversite şehirlerinde kiralık ev bulmak adeta imkansız hale geldi.

kiralık-ev-bulmak-zorlaştı

FATİH İLÇESİNDE KİRALIK DAİRE FİYATLARI SON AYLARDA YÜZDE 35 ZAMLANDI!

Üniversite öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul'un Fatih ilçesinde kiralık boş daire bulmak adeta imkansız hale gelirken yaşanan yoğun talep artışı ile beraber kiralık ev fyatlarına yüzde 35 zam geldiği açıklandı. 4 Ağustos tarihinde açıklanan YKS sonuçları sonrası emlak piyasasında eskiden olduğu gibi öğrenci hareketliliği başlamıştı.

Bu sene diğer senelerden farklı olarak boş kiralık daire bulunamaması nedeni ile öğrenciler seçim bile yapamazken, öğrenci aileleri çocuklarını yerleştirebilmek adına rekor fiyatlarla kiralanan boş daireleri dahi tutmak zorunda kaldı. Özellikle de Tıp Fakültesini kazanan öğrencilerin yerleşim gösterdiği Fatih bölgesinde talip edilen fiyatlara tepkiler artmaya devam ederken fırsatçı ev sahiplerinin eski kiracılarını çıkararak yüksek kiralara evlerini kiraya verdikleri belirtiliyor.