Bu Belgeyi Almayan Ev Sahibi Kendi Evini Kiraya Veremeyecek, Satamayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni yasal düzenlemeler ile büyük değişikliklere imza atmaya devam ediyor. Bunlardan biri de enerji kimlik belgesi olarak öne çıkıyor. Enerji kimlik belgesi olmayan binalarda evi olanlar evlerini kiraya veremeyecek ve satamayacak!

Emlak Haberleri 01.09.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni yasal düzenlemeler ile büyük değişikliklere imza atmaya devam ediyor. Bunlardan biri de enerji kimlik belgesi olarak öne çıkıyor. Enerji kimlik belgesi olmayan binalarda evi olanlar evlerini kiraya veremeyecek ve satamayacak!

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olması nedeni ile enerji tasarrufu adına artık çok daha sert önlemler alınıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan “5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ile bu kanuna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” kapsamında getirilen zorunluluk için geri sayım başladı. 1 Ocak 2020 tarihinden sonra enerji kimlik belgesi olmayan binalarda ne konut satışı ne de konut kiralaması yapılabilecek. Enerji Kimlik Belgesi Nedir?“5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ile bu kanuna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ne göre, her binanın enerjiyi en etkin şekilde kullanması ve enerji tasarrufunu üst seviyeye çıkarmak amacı ile verilen belgedir. Bu belgede her binanın enerji ihtiyacı, yalıtım özellikleri, enerji tüketim sınıflandırması ve binanın sahip olduğu ısıtma ile soğutma sistemlerinin verimi ile alakalı olan bilgilere yer verilir. Eski Binalarda Mantolama Zorunluluğu Uygulanacak Mı?Hayır söz konusu yasal düzenleme yada enerji kimlik belgesi verilmesi için mantolama zorunluluğu bulunmuyor. Ancak enerji kimlik belgesi en düşük düzeyde olan binalardan daha yüksek emlak vergisi alınması gibi ilerleyen dönemde bazı yaptırımlar uygulanabileceği belirtiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu hakkında yapmış olduğu yazılı açıklamasında ... 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir.Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir...” böyle bir zorunluluğun olmadığını duyurmuştu. Enerji Kimlik Belgesi İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?Enerji kimlik belgesi için son başvuru tarihi olmayacak, isteyen taşınmaz sahipleri istedikleri zaman başvuru yapabilecek. Ancak başvuru yapmayan ve 1 Ocak 2020 tarihine kadar EKB almayan binalarda bulunan taşınmazlar kiraya verilemeyecek, satılamayacak.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@