Bu ilçede resmen memur göçü başladı! Yüksek kiralara el değmiyor

Yüksek kira fiyatları nedeniyle hemen hemen her bölgede aynı sorun yaşanıyor. Bir ilçede ise yüksek kiralarla baş edemeyen memurlar birer birer tayin istemeye başladı.

Emlak Haberleri 26.04.2022 - 15:29 26.04.2022 - 15:29 Büşra Uluşen

Ülke genelinde konut kiraları pahalanmaya devam ederken bazı bölgelerde ise kiralık evlerin yanından geçilemeyecek bedeller talep ediliyor. Hem yerli hem de yabancı turistlerin tatil rotası olan Muğla'nın Bodrum ilçesinde kira fiyatlarının her geçen gün yükselmesi nedeniyle bölgede yerleşik olan yaşayan kişiler birer birer başka illere gitmek zorunda kaldı. 

Kirayı ödeyemeyen memurlar tayin istiyor

Bodrum'daki kira fiyatları diğer illere göre daha hızlı bir şekilde katlandı. Şehir merkezinde 50 metrekarelik evlerin aylık kirası 6 bin liradan başlarken, oturulabilecek normallikteki evler ise en az 10 bin liraya kiralanıyor. 

30 metrekarelik apart kiralamak isteyen bir kişinin dahi yalnızca odası için 4 bin, faturalarla birlikte ise 6 bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor. 

Bodrum Güçbirliği Derneği Başkanı Serdar Kayhan, ilçede görev yapan birçok devlet memuru, öğretmen, sağlık çalışanı ve de emniyet çalışanın yüksek kiralarla baş edemedikleri için tayin istediğini söyledi. 

Bu kiraların ödenmesi mümkün değil

Dernek Başkanı Serdar Kayhan, ilçede yalnızca devlet memurlarının değil normal çalışanların da kirayı ödemekte güçlük çektiğini söyleyerek, bölgede öngörülemez bir kira artışı olduğunu, bu bedelleri çalışanların ödemesinin imkansız olduğunu belirtti. 

Bodrum'a devlet memurları için acil lojman yapılmasını talep eden Kayhan, aynı zamanda TOKİ'nin de artık Bodrum'a konut projesi yapmasını ve vatandaşların kolaylıkla ev sahibi ve kiracı olabilmelerinin yolunun açılmasını istedi. 

Kayhan, Bodrum'a toplu konut yapılmasının şart olduğunu, fakat Bodrum'un daha fazla inşaat yoğunluğunu kaldıramayacağını ifade ederek, Bodrum'un betona teslim olan bir bölge olduğunu hatırlattı. Yapılacak konutların Bodrum'un doğal dokusunu, denizini, doğasını koruyacak projeler olması gerektiğinin altını çizerek, konut ihtiyacının çözülebilmesi için devlet ve belediyelerin işbirliği yapmasının şart olduğunu dile getirdi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@