Bu İlçeler Fiyatını Katladı, Konut Yatırımı Yapanlar Bir Koyup İki Kazandı!

Pandemi krizi, mülteci göçü, inşaat maliyetindeki rekor artış ve son olarak konut kredisi faiz indirimi sonrasında konut fiyatları yeniden yükselişe geçti. Konut fiyatı en çok artan ilçeler hangileri?

Emlak Haberleri 02.11.2021 - 15:35 02.11.2021 - 15:35 Gülcan Özer

Konut fiyatları tüm dünya genelinde yukarı yönlü hareket etmeye devam ederken özellikle de İstanbul'da konut fiyatları rekor oranda zamlandı. Gelen zamlar ile beraber İstanbul'da konut fiyatlarının en çok arttığı ilçeler de belli oldu. 

Özellikle de konut yatırımı yapmak isteyen kişilerin yakından takip etttikleri ve konut amortisman süresi hesaplaması yapılırken kullanılan ilçelere göre konut fiyatları listesinde İstanbul öne çıkarken İstanbul'un en hızlı değerlenen ilçeleri de sıralandı. 

İSTANBUL'DA KONUT FİYATLARININ EN ÇOK ARTTIĞI İLÇELER HANGİLERİ?

İstanbul'da kiralık ev fiyatlarının en hızlı değerlendiği ilçeler belli oldu. İstanbul'da ortalama konut fiyatları 577 bin 543 liraya ulaşırken İstanbul genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı ise yaşanan yükseliş ile beraber 5 bin 111 liraya fırladı. İstanbul'da konut amortisman süresi yani yatırımın geri dönüş süresi ise 22 sene olarak açıklandı. 

İstanbul'da konut fiyatlarının en çok arttığı, değerlendiği ilçeler ise Adalar, Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy, Sarıyer ve Şile olarak sıralandı. Bu ilçeler aynı zamanda ortalama konut fiyatlarının 1 milyon liranın üzerinde yer aldığı ilçeler olarak öne çıktı. 

BANKALAR KONUT KREDİSİ FAİZ İNDİRİMİ YAPTI, EV FİYATLARI ZAMLANDI! 

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan konut kredisi faiz indirimi ile en uygun kredi oranı yüzde 1,29 seviyesine çekilmişti. Yapılan faiz indirimi sonrasında özellikle de ikinci el konutların satış fiyatlarında zamların geldiği belirtilirken son 1 aylık süreçte faiz indirimi ile beraber konut fiyatlarına gelen yeni zam oranı yüzde 10 olarak ilan edildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@