Bu kentte fiyatlar yükselse de konut talebi dur durak bilmiyor!

Yüksek kira ve konut ücretlerine rağmen bu ilimizde yoğun bir talep görülüyor. Vatandaşların konut niteliğini gözetmeden kiralık ev bulduğu an tuttukları belirtiliyor.

Emlak Haberleri 04.05.2022 - 02:09 04.05.2022 - 02:09 Büşra Uluşen

2021 yılının son çeyreğinde konut ve kira fiyatlarında büyük bir artış meydana geldi. Etkisini hala sürdüren ve fiyatları erişilemez noktalara taşıyan fiyat artışının en fazla vurduğu illerden biri İzmir oldu. İzmir'deki konut fiyatlarını değerlendiren Coldwell Banker Life Broker'ı Uğur Sezginer, 2021'in son çeyreğinde önemli bir satış sirkülasyonu ve fiyat artışı yaşandığını dile getirerek, fiyat artışının özellikle Mavişehir bölgesinde yüzde 100'leri bulduğunu dile getirdi. 

Yıl sonuna kadar yüzde 60 artacak

İnşaat sektöründe maliyetlerin arttığını hatırlatan Sezginer, maliyetlerdeki bu artışın konut fiyatlarına aynı oranda yansımadığını söyledi. Yeni konut üretiminin azalması sebebiyle konut fiyatlarının artmaya devam edeceğine dikkat çekerek, yüksek seviyelerden döviz ve altın alanların aldıkları rakamların yeniden görülmesini beklediğini ve bunun gerçekleşmesi durumunda gayrimenkul yatırımı yapmaya hazırlandıklarını söyledi. 

Gayrimenkul fiyatlarında yıl sonuna kadar yüzde 60'lara varan artışlar görmeyi beklediklerini ifade ederek, piyasa ve ekonomi canlandığında yine en çok kazandıranın gayrimenkul yatırımı olacağını aktardı. 

Kiralar uçuk noktalara geldi

Kira fiyatları konusunda yükse fiyat ve düşük arz tablosunun olduğunu ifae eden Sezginer, 2021'de Mavişehir'de 3+1 dairelerin 5-6 bin liraya kiralanırken şimdi fiyatın 10 -12 bin liraya kadar yükseldiğini söyledi. Bunun nedenini ise yüksek fiyatlardan gayrimenkul alamayan müşterilerin kiralamak durumunda kalması olarak gösteriyor. 

Mavişehir'deki tüm dairelere yoğun bir talep olduğunun altını çizerek, vatandaşların daire tipini gözetmeksizin tüm seçenekleri maksimum fiyatlara kiraladığını söylüyor.

Bunun yanında İzmir'e nitelikli göçün devam ettiğini hatırlatarak, 1 yıl İzmir'de kalacaklar için Güzelbahçe, Urla ve Çeşme gibi ilçelerin oldukça gözde olduğunu söyledi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@