Çalışma Bakanı Bilgin'den Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Açıklaması: Kamu Malıdır!

Muhalefet tarafından sıklıkla Saray açıklaması ile eleştirilere hedef olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi hakkına Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıklamada bulundu.

Emlak Haberleri 07.11.2021 - 11:02 07.11.2021 - 11:02 Gülcan Özer

Mecliste milletvekilleri tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin 3600 ek gösterge, Toplum Yararına Programlar, kıdem tazminatı ve asgari ücret zammı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Bilgin son dönemde muhalefet tarafından sıklıkla gündeme taşınan "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi" tartışmalarına da yanıt verdi. Bakan Bilgin Atatürk döneminde inşa edilen Çankaya Köşkü üzerinden gelen "Saray" eleştirilerini yanıtladı. 

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ KAMU MALIDIR! 

Milletvekillerinin "Saray'dan vazgeçip halka inecek misiniz?" yönündeki sorularındaki uslübü eleştiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Cumhuriyet ilk kurulduğu dönemde kişi başına düşen milli gelirin 60 ila 120 dolar civarında olduğunu hatırlatarak "Kişi başı gelirimiz bu kadar düşükken bugün Çankaya Köşkü diye andığımı köşk yapılmıştır. O köşkün inşaatını Gazi Paşa başlatmıştır. 

Türkiye yüzyıl sonra yeni bir devlet başkanlığı köşkü inşa ettirmiştir. Bunu saray edebiyatı içerisinde dillendirmek hatalıdır. Bu yapılanlar kimsenin malı değildir. Gazipaşa rahmetli olup bu dünyadan ayrıldı ama saygıyla, şükranla, minnetle anıyoruz tüm yaptıklarını. 

Bizden sonra gelecek olan devlet adamları da yapılan bu konutları kullanacaktır, bunlar devletin, kamunun malıdır. Bunu görmeyen kişiler belki hayallerinde farklı şeyler görüyordur ama bunların gerçeği budur" diyerek eleştirilere yanıt verdi. Özellikle de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi açıklamalarında Saray vurgusu öne çıkarak seçimleri kazanmaları halinde Külliyeyi vatandaşlara açacaklarını söylemişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@