ÇED Raporunun İlk Aşaması Açıklandı! Kanal İstanbul Neden Gerekli?

İstanbul ile ilgili en dikkat çeken projelerden olan ve geleceği merakla beklenen Kanal İstanbul için ÇED raporunun ilk aşaması açıklandı. Raporda Kanal İstanbul projesinin neden gerekli olduğuna dair açıklama geldi.

EMLAK HABERLERİ 26.10.2019 - 17:32 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

İstanbul ile ilgili en dikkat çeken projelerden olan ve geleceği merakla beklenen Kanal İstanbul için ÇED raporunun ilk aşaması açıklandı. Raporda Kanal İstanbul projesinin neden gerekli olduğuna dair açıklama geldi.

Kanal İstanbul Projesine dair değerlendirmelerin yer aldığı ÇED Raporunun ilk aşaması açıklandı.28 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek olan İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısı kapsamında ÇED raporları incelenecek. Toplantı sonrası ise 10 gün içerisinde "Son Şekli Verilen ÇED Raporu" hazırlanacak ve rapor bakanlığıa sunulacak. Bu sürecin ardından rapora dair son düzenlemeler tamamlanacak ve "Nihai ÇED Raporu" oluşturulacak. KANAL İSTANBUL PROJESİÇED Raporunun ilk aşamasında Kanal İstanbul Projesine dair önemli değerlendirmeler yer aldı. Söz konusu bu projenin neden gerekli olduğuna ilişkin değerlendirmelerin bulunduğu raporda yıllık verilere dair bilgiler paylaşıldı. Bu çerçevede ekonomik faaliyetlerin her geçen yıl artması, İstanbul Boğazı'ndan geçen gemi sayısının da buna paralel olarak artmasına vurgu yapılan raporda, bir sene içerisinde boğazdan 50 bin geminin geçtiği ve ticari gemilerinde Montrö Boğazlar Sözleşmesi kapsamında Boğaz'dan geçiş yaptığı açıklandı. Bunun yanında tehlikeli, zehirli madde taşıyan gemilerinde geçişleri hatırlatıldı. Bu verilere göre önümüzdeki yıllarda oluşacak deniz trafiğine dair bilgilerin paylaşıldığı ÇED Raporunun İlk Aşamasında şu ifadeler yer aldı. "İstanbul Boğazı'nın seyir, can, mal ve çevre güvenliğinin sağlanması Türkiye için olduğu kadar Türk Boğazlarını kullanan tüm ülkeler için de büyük önem arz etmektedir. Planlanan proje ile İstanbul Boğazı'ndaki yaşam ve kültürel varlıkları tehdit eden gemi trafiğinin minimize edilerek, Boğaz'ın her iki girişinde yoğun trafiğe maruz kalan gemilere alternatif geçiş imkanının sağlanması hedeflenmektedir."Bu kapsamda projenin kazı çalışmasının 4 yıl süreceği tahmin edilirken inşaat aşamasında yaklaşık 10 bin kişinin çalışacağı tahmin edilen Kanalın genişliği 275 metre ve derinliği yaklaşık 21 metre olacağı öngörüldü. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@