Çevre Bakanı Murat Kurum Yabancıların Türkiye'de En Çok Gayrimenkul Satın Aldığı İlleri Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesine cevap vererek yabancıya gayrimenkul satışına ilişkin resmi rakamları açıkladı. 

Emlak Haberleri 23.10.2021 - 17:59 23.10.2021 - 18:05 Engin Uzunoğlu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verilen yabancı uyrukluların Türkiye'de satın altıkları gayrimenkullere ilişkin soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum cevap verdi. 

YABANCILARA GAYRİMENKUL SATIŞ RAKAMLARI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de gayrimenkul satın alan yabancıların toplam sayısının 256.603 kişi olduğunu açıkladı. Yabancılara satılan toplam gayrimenkul sayısının da 253.466 adet olduğu bizzat Bakan Murat Kurum tarafından kamuoyuna duyuruldu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yabancıya gayrimenkul satışı konusunda detaylı bilgilendirmede bulundu. Yabancılar hayrimenkul alımlarında en çok İstanbul, Antalya, Bursa, Ankara, İzmir ve Muğla illerini tercih ettiler. 

EN ÇOK SATIŞ İSTANBUL'DA

İstanbul'da yabancılar tarafından 101 Bin taşınmaz yabancılar tarafından satın alınırken Bursa'da 13 bin adet taşınmaz, Muğla'da da 10.340 adet taşınmaz yabancılara satıldı. İstanbul'da konut satın alan yabancı uyrukluların sayısı ise 97.802 olarak açıklandı. İstanbul'da yabancılara satılan raşınmazların toplam sayısı ise 101.096 adet olarak belirtildi. 

İstanbul'dan sonra en çok yabancıya taşınmaz satışı Antalya'da gerçekleşti. Antalya'da 73 Bin yabancı uyruklu kişi 62.208 taşınmaz satın alarak mülk edindiler. Antalya'yı ise Bursa takip etti. Burs'da 12.695 yabancı uyruklu kişi tarafından 13.125 taşınmaz satın alındı. 

Ankara'da taşınmaz satın alan yabancı uyruklu kişilerin sayısının 12.006 olarak açıklanırken bu kişiler toplamda 10.756 taşınmazın sahibi oldular. Muğla da yabancı uyruukluklarının taşınmaz alımında ilgi gösterdiği illerden birisi oldu. Muğla'da 13.144 yabancı uyruklu kişi 10.340 adet taşınmaz satın aldılar. 

YABANCILARIN GAYRİMENKUL SATIN ALIRKEN TERCİH ETMEDİKLERİ İLLER

Yabancıların taşınmaz satın alırken pek ilgi göstermedikleri iller de açıklandı. Buna göre yabancılar Türkiye'de taşınmaz satın alırken Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illere pek fazla ilgi göstermediler. Bitlis, Bayburt, Batman, Iğdır, Kilis ve Mardin'de yabancılar sadece 1 adet konut satın aldılar. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yabancıya gayrimenkul satışına ilişkin yaptığı açıklamaların ardından soru önergesinin sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de bir değerlendirme yaparak, “AK Parti döneminde özelleştirme yoluyla önemli ölçüde kamuya ait varlıklar satıldı. Bu varlıkların bir kısmı yabancı ortakların veya yabancı şirketlerin kontrolüne girdi. Belirli bir rakam ödeyerek konut alan yabancılara da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verildi. Yaşanan buhran satışları arttıracak. Çiftçilerimiz borçlu ve arazilerini satmak zorunda kalıyorlar. Ardından ise sattığı arazide çalışan durumuna düşüyorlar.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@