Çevre Kanunu Yürürlüğe Girdi, Bina Tamamlama Sigortası Zorunlu Oldu!

İnşaat ve emlak sektörünü yakından ilgilendiren Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak resmen yürürlüğe girdi.

Çevre Kanunu Yürürlüğe Girdi, Bina Tamamlama Sigortası Zorunlu Oldu!

İnşaat ve emlak sektörünü yakından ilgilendiren Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak resmen yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren yeni kanun ile beraber pek çok alanda kanun değişikilkleri yapıldı. Bunlardan biride kentsel dönüşüm projeleri oldu.Kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması, çok daha etkin bir şekilde sorunsuz olarak yürütülmesi amacı ile bir dizi yenilik yapıldı. Bunlardan biride müetahhitlik yetki belgesi oldu. Müteahhitlere yetki belgesi verilmesi, sınıflandırılması ve bina tamamlama sigortası zorunluluğu yapılan önemli müdahaleler arasında yer aldı.Bundan Sonra İnşaat İzni İsteyen Müteahhitin Deneyimi ve Sermayesi Sorgulanacak!Yapılacak olan yasal değişiklik ile beraber kentsel dönüşüm projesi yapmak isteyen müteahhitler daha önceki iş tamamlama kapasiteleri, deneyimleri ve sermayelerine göre sınıflandırılacak ve bu sınıflara uygun projeleri üstlenmelerine izin verilecek.Yapı ruhsatı almadan önce müteahhitler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenecek ve uygun bulunması durumunda yapı ruhsatı onayı verilecek. Yine bundan sonra sadece bina tamamlama sigortası yapan müteahhitlere izin verilecek. Yani kentsel dönüşüm projesinin yarım kalması gibi bir risk kalmayacak.Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun İlgili Maddesi Bina Tamamlama Sigortası Zorunluluğu“(6) Bu Kanun uyarınca yapılacak anlaşmaların usul ve esasları ile riskli alanlarda ve rezerv yapı alanlarında yürütülecek projelerin yapım işini üstlenecek yapı müteahhitlerinin sahip olmaları gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanımı ve mali durumu Bakanlıkça belirlenir.Bu Kanun kapsamındaki alanlarda ve parsellerde yürütülecek projeler için yapım işini üstlenen yapı müteahhidinin yapı ruhsatı alınmadan önce; kapsamı, koşulları ve uygulama esasları Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen bina tamamlama sigortası yaptırması veya Bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması zorunludur.”Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"