Çimento Fiyatları Ne Kadar Oldu, Yeni Zam Var Mı? Şubat 2022 Güncel Fiyat Listesi!

Çimento fiyatlarına dair yeni gelişmelerde merak yaşanıyor. Çimento fiyatları ne kadar oldu? Çimentoya yeni zam geldi mi? Çimento fiyatları artacak mı? 1 torba çimento kaç TL oldu?

Emlak Haberleri 17.02.2022 - 18:49 17.02.2022 - 18:49 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de inşaat sektöründe maliyet artışları hız kesmeden devam ediyor. Sektörel bir krize doğru ilerleyen maliyet artışları gündemden düşmek bilmiyor. İnşaat yapı malzemeleri içerisinde yer alan çimento için fiyat değişimleri yakından takip ediliyor. Çimento fiyatlarına dair en son gelişmeler neler? 1 torba çimentonun fiyatı ne kadar oldu? Çimento fiyatlarında ilerleyen günlerde hangi gelişmeler yaşanması bekleniyor?

ÇİMENTO FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Çimento fiyatlarına dair araştırma yapanlar çimento sektöründeki en son gelişmeleri merak ediyorlar. 2021 yılından itibaren başlayan fiyat yükselişlerinde hız kesilse de henüz bir düşüş meydana gelmedi. Çimento fabrikalarında üretimler devam ederken fiyat kırılması gibi bir durum sözkonusu olmuyor. Çimento sektörü fiyat artışlarını üretim maliyetlerine dayandırıyorlar. Özellikle enerji fiyatlarındaki yükselişler sektörün en önemnli savunma dayanağı oluyor. Elektrik, doğalgaz, kömür gibi enerji kalemlerinde meydana gelen artışlar fiyat yükselişleri de beraberinde getiriyor.

ÇİMENTO İNŞAAT SEKTÖRÜ İÇİN NEDEN ÖNEMLİ

Çimento inşaat yapılırken en temel yapı malzemelerinden birisi oluyor. Betonun hammaddesi olan çimento her betonarme inşaatta kullanılmak zorunda. Bundan dolayı da çimentoya olan talep azalmasının gerçekleşmesinin imkanı bulunmuyor. Çimento taleplerinde inşaatlar durmayacağı için herhangi bir azalma meydana gelme imkanı bulunmuyor. 

ÇİMENTO İÇİN İHRACAT KALEMİ İÇ PİYASAYI ZORLUYOR

İhracat konusunda önemli aşama kaydeden çimento üreticileri özellikle 2021 yılında bu gelirlerini zirveye çıkardılar. Yapılan ihracat sözleşmeleri ile iç piyasaya olan bağımlılıklarını azaltan çimento fabrikaları fiyatları da bu yurt dışı satışlarına göre belirleyebiliyorlar. Bundan dolayı da yüksek fiyatlama ile karşılaşılabiliyor. Çimento fabrikalarının 2022 yılı için önemli ihracat bağlantıları gerçekleştirdikleri sektör tarafından dile getiriliyor.

ÇİMENTO FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Çimento fiyatlarının ne kadar olduğu günlük olarak araştırılıyor. İşte belirlenen son fiyat listesine göre çimento fiyatları:

-1 Kg Gri Çimento: 8 TL 
-3 Kg Gri Çimento: 17,5 TL 
-5 Kg Gri Çimento: 25 TL 
-50 Kg (1 Torba) Gri Çimento: 70 TL
-1 Kg Beyaz Çimento: 13,50 TL 
-3 Kg Beyaz Çimento: 21 TL 
-5 Kg Beyaz Çimento: 35 TL 
-50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento: 105 TL

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@