Çimento Grevi Bitiyor! Müteahhitler Boykot Eylemini Sonlandıracaklarını Duyurdu

Çimento fiyatlarına gelen fahiş zamlar nedeniyle müteahhitler boykot kararı aldıklarını açıklamıştı. 15 günlük grev sona eriyor!

Emlak Haberleri 24.09.2021 - 11:35 24.09.2021 - 11:36 Gülcan Özer

İMKON'a bağlı olan müteahhitler 9 Eylül tarihinde yapmış oldukları açıklama ile 15 günlük greve gitme kararı aldıklarını açıklamıştı. Grev nedeni ise çimento fiyatlarına yapılan fahiş zamlar olarak gösterilmiş, çimento üreticilerinin makul fiyatlara inene kadar iş bırakma eyleminin devam edeceği duyurulmuştu. 

Süreçte müteahhitler tarafından yapılan son dakika açıklaması ile başlatılan grev kararının bugün itibari ile sonlandırılacağı ilan edildi. Yapılan açıklamada iş bırakma eyleminin 24 Eylül 2021 Cuma günü yani bugün saat 17:00 itibari ile sona erdirileceği ilan edildi. 

MÜTEAHHİTLERİN BOYKOT VE GREV EYLEMİ BUGÜN BİTİYOR! 

İMKON tarafından yapılan yazılı açıklamada "Türkiye ekonomisini sarsan, rekabet şartlarını ortadan kaldıran ve birçok sektörü darboğaza sokan, iflaslara ve işsizliğe sebep olan, alım gücünü bitiren “fahiş fiyat” artışlarıyla ilgili sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye kamuoyuna açıkladığı mücadeleyi seferberlik olarak görüyoruz.

Sivil toplum örgütü olmanın gereği olarak fahiş fiyat artışlarına asla boyun bükmeyeceğimizi, izin vermeyeceğimizi, üyelerimizin hak ve menfaatlerini yasal zeminde ve demokratik şartlarda her zaman arayacağımızı buradan bir kez daha kamuoyu ile paylaşarak, 9 Eylülde başladığımız boykot ve iş durdurma eylemimizi 24 Eylül 2021 saat 17.00’da sonlandırıyoruz.

Bundan sonraki sorumluluk tamamen hükümetin ve ilgili kurumlarındır. Makul maliyetlerle inşaatların bir an önce üretime geçmeleri gerekir, aksi durumda konut fiyatları ve kira artışlarının önüne geçilemeyecektir" denilerek eylemin bugün sona erdirileceği duyuruldu. 

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) öncülüğünde 9 Eylül tarihinde yapılan açıklama ile fahiş çimento fiyatları nedeni ile boykot kararı alınmıştı. Alınan boykot kararı kapsamında iş bırakma eylemi başlatılırken yapılan yazılı açıklamada bundan sonraki süreçte sorumluluk hükümete bırakılmış oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@