Çimento Sektöründen Yeni Maliyet Açıklaması! 2022'de Çimento Fiyatları Artacak Mı?

TÜRKÇİMENTO CEO'su Volkan Bozay sektörel gelişmeleri değerlendirerek maliyet açıklaması yaptı. Çimento fiyatları 2022'de artacak mı?

Çimento Sektöründen Yeni Maliyet Açıklaması! 2022'de Çimento Fiyatları Artacak Mı?

2021 yılında inşaat yapı malzemeleri içerisnde çimento fiyatlarındaki artışlar inşaat sektörünün gündeminden düşmemişti. 2022 yılında çimento fiyatlarının ne yönde ilerleyeceği ise oldukça merak edilen bir konu olmaya devam ediyor. Çimento sektörünün önemli temsilcilerinden TÜRKÇİMENTO CEO'sy Volkan Bozay önemli değerlendirmelerde bulunarak maliyet artışlarına dikkat çekti.

ENERJİ KRİZİ DEVAM EDECEK

Çimento sektöründe maliyet artışlarının en önemli kaleminin yakıt ve enerji olduğunu söyleyen Volkan Bozay, "Yakıt ve enerji maliyetlerinin ana maliyete etkisi çok büyük oluyor. Yüzde 80'e yakın olan bir maliyet kaleminden bahsediyorum. Dünyada enerji sıkıntısının yaşandığı bir süreçte de ayrıca bu durumdan olumsuz etkileniyoruz. Enerji alanında küresel organizasyonların verdikleri bilgilere göre bu enerji krizi bir müddet daha devam edecek." dedi.

ÇİMENTO ÜRETİM MALİYETLERİ KATLANDI

Enerji krizinden dolayı kömür ve petrokok fiyatlarının yeniden yükselebileceğine dikkat çeken Volkan Bozay, "OECD petrol arzlarında kısıtlamaların devam edeceğini açıkladı. Aralık ayında dolar kurunun da yükselmesi ile kömür ve petrokok alımı gerçekleştirildi. Ancak bu yüksek kurdan alınarak stoklara eklendi. Enerji bedellerinde bir indirim meydana gelmedi ve bunun aksine Ocak ayında yeni zamlar gündeme girdi. Bir de Ocak 2022'de asgari ücret, beyaz taka ve taşeron ücretlerinde de ciddi artışlar olacak. Katkı ve atık birim fiyatları da 0,40 dolardan 0,48 dolara yükseldi. Herhangi bir maliyet düşüşü ile karşılaşmadık." ifadelerini kullandı.

Petrokok fiyatlarında çok çarpıcı artışlar meydana geldiğini söyleyen Volkan Bozay, "2020 yılının Aralık ayı ile 2021'in Aralık ayı arasında petrokok fiyatları arasında yüzde 529 fark var. Elektrikte yüzde 126 ve ithal kömürde yüzde 382 oranında artış oldu. Yerli linyitin fiyatı ise yüzde 55 artmış. Dolar kurunda yüzde 81'lik artış olmuş. ÜFE verilerine göre çimento fiyat endeksi 2016 - 2020 döneminde yüzde 80 arttı." ifadelerini kullandı.

İÇ PİYASADA ARTAN MALİYET İHRACAT İLE DENGELENMEYE ÇALIŞILIYOR

Pandemi döneminde Türk çimento sektörünün yıldızınınj parladığını söyleyen Volkan Bozay, "Pandemi döneminde Türk çimento sektörü küresel anlamda güvenilir bir tedarikçi olma özelliğine kavuşmuştur. İç piyasada artan maliyetlere karşı ihracat tampon görevi yapıyordu. Ancak çimento ihracatındaki artış hızı durunca maliyet artışlarından dolayı sektör olumsuz etkilendi. Bu olumsuzluk iç piyasada fiyatlara da yansıdı. Biz ülkenin ekonomik politikalarına destek olmak amacıyla fazla kapasitemizi ihracata yönlendirmeyi amaçlıyoruz. İç piyasada düşen talep ihracat ile dengelenebiliyor." dedi.

SONRAKİ HABER