Çin Demiri Altın Yaptı! Demir Fiyatları Rekora Koştu, İnşaat Sektöründe Yeni Krizin Adı Cevher Oldu

Dünyada yaşanan emtia krizi dalgalı seyretmeye devam ederken Çin bir kere daha devreye girdi, demir cevheri fiyatı yeni talep beklentisi ile yükselişe geçti. İnşaat demiri ton fiyatı ne kadar, kaç TL?

Emlak Haberleri 01.06.2022 - 15:45 01.06.2022 - 15:58 Gülcan Özer

İnşaat sektörü içerisine girdiği maliyet krizini bir türlü aşmayı başaramazken açıklanan her yeni endeks raporu yeni bir yükseliş ile rekoru beraberinde getirmeyi sürdürüyor. İnşaat malzemelerine gelen rekor zamlar konut üretimindeki maliyeti ve dolayısı ile kiralık, satılık ev fiyatlarını da yükseltirken inşaat sektöründe en çok zamlanan ürünlerin başında yer alan demir fiyatlarına yeni zam beklentisi açıklandı. 

Müteahhitlerin yaşanan yükseliş nedeni ile frene basması ile çok sayıda proje rafa kaldırılırken azalan talep ile iç piyasada yükselen dolar kuruna rağmen inşaat demiri ton fiyatı düşüşe geçmişti. Tam indirim süreci başladı derken bu seferde demir fiyatlarına Çin zammı göründü. Çin'de hayata geçirilen yeni paketler ve peş peşe yapılan açıklamalar ile demir cevheri fiyatında yaşanan sert yükseliş dikkat çekti. 

DEMİR CEVHERİ TON FİYATI ALEV ALDI! İNŞAAT DEMİRİ TON FİYATLARI İÇİN SON DURUM NE, YENİ ZAM VAR MI?

Çin'de ekonomiyi desteklemek için hayata geçirileceği ilan edilen yeni kararların ardından risk iştahı büyük oranda artmış, yapılan son kabine toplantısının ardından çelik üretimine kısıtlama kararı alınması ile ikinci şok dalgası yaşanmıştı. Alınan kararların ardından Dalian emtia borsasında Eylül teslimatlı demir cevheri vadeli kontratı olan DCIOcv1 fiyatı yüzde 1.6 oranında yükseldi ve 136.08 dolar seviyesinden günü tamamlamayı başardı. 

demir fiyatları listesi 31 mayıs

Sıcak haddelenmiş çelik (HRC) rulo SHHCcv1 fiyatları %1.1 yükselerek ton başına 4,823 yuana yani 721.22 dolara yükselirken iç piyasada ise henüz yaşanan gelişmeler demir fiyatlarına yansımadı. Düşen talebin etkisi ile inşaat demiri ton fiyatı 15 bin TL bandında işlem görmeye devam ediyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@