Çin Yükselen Fiyatlar İçin Denetim Açıklaması Yaptı, Demir Cevheri Vadeli Fiyatları Eridi!

Çin'de bazı bölgelerde zorunlu karantina ilan edilmesi ile demir fiyatları adeta alev almıştı. Yaşanan yükselişe kritik Çin müdahelesi geldi, demir cevheri vadeli fiyatları yüzde 5 geriledi.

Emlak Haberleri 10.02.2022 - 13:30 10.02.2022 - 13:30 Gülcan Özer

Uluslararası piyasada yaşanan ekonomik gelişmeler, Rusya ile Ukrayna araında yaşanan gerilim, jepolitik risklerin artması ve yüksek enflasyon derken Çin'de bazı bölgelerde artan vaka sayıları nedeni ile zorunlu karantina uygulamasına geçiş yapılması ile demir fiyatları yeniden yükselişe geçmişti. Demir cevheri fiyatında yaşanan yükseliş inşaat demiri fiyatlarını da yükselmesine neden olurken Çin başlayan yangını büyümeden söndürmeyi tercih etti. 

Zorunlu karantina uygulaması nedeni ile Çin'de bazı fabrikaların kapatılması ve üretime ara vermesi nedeni ile yükselişe geçmişti. Çin yaşanan yükselişe anında müdahele etti piyasa denetimlerinin artırılacağı açıklaması ile fiyatlarda hızlı bir geri çekilme yaşandı. Usulsüzlüklere karşı Çin tarafından müsaade edilmeyeceği ve karşı adım atılarak sert cevap verileceği duyurusu ile demir cevheri vadeli kontratı fiyatları düşmeye başladı. 

DEMİR CEVHERİ VADELİ KONTRATLARI FİYATLARI SERT DÜŞTÜ! 

Çin tarafından yapılan açıklamanın son derece sert olması ve denetim ile karşı misilleme ibarelerini içermesi sonrasında piyasalar dalgalandı. Dalian emtia borsası içerisinde işlem gören en yüksek hacimli kontrat olarak dikkat çeken Mayıs teslimatlı demir cevheri vadeli kontratı gün içinde hızlı bir düşüş yaşadı ve yüzde 5.8 oranında kayıp yaşadı. 

782 Yuan olan demir cevheri vadeli kontratı yaşadığı değer kaybının ardından 3 Aralık tarihinden bu yana en büyük gündelik değer kaybını yaşadı. Nervürlü çelik fiyatları için ise ton başına yüzde 0.5'lik kayıp yaşandı ve satış fiyatları ton başına 767 dolar seviyesine çekildi. Yaşanan gelişmelerin yurt içerisinde inşaat demiri fiyatlarına nasıl yansıyacağı merak ediliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@