Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Kanal İstanbul'a İlk Kazma Vuruluyor, Kazı Çalışmaları Başlıyor!

Kanal İstanbul projesi hakkında son dakika açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı. Kanal İstanbul kazı çalışması ne zaman başlayacak, ilk kazma ne zaman vurulacak?

Emlak Haberleri 08.10.2021 - 12:11 08.10.2021 - 12:16 Gülcan Özer

Tüm Türkiye'nin yakından takip ettiği Kanal İstanbul projesi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son dakika açıklaması geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere muhalefetin son derece sert bir şekilde karşı çıktığı ve yapılmaması gerektiğini savunduğu projede ilk kazı tarihi belli oldu. 

Yapılıp yapılmayacağı çok tartışılan ve bir dönem iptal edileceği dahi iddia edilen projede hatırlanacağı üzere ilk temel atma töreni düzenlenmiş ve projede kullanılacak olan köprüler için ihale yapılarak bu iddialar çürütülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kere daha bugün açıklama yaparak projenin mutlaka yapılacağını dile getirmiş oldu. 

KANAL İSTANBUL PROJESİ İLK KAZI TARİHİ! İLK KAZMA NE ZAMAN VURULACAK?

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan gündeme dair son derece önemli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında "Denizyolu payını 4 kat arttırdık. Dış ticaretimiz denizyoluyla 158 milyar doları buldu. Birçok limanın genişletilmesiyle denizyolunda ticaretimizi arttırma peşindeyiz. Deniz taşımacılığındaki en büyük projemiz Kanal İstanbul'dur. 10 yıl önce gündeme getirdiğimiz Kanal İstanbul fiilen uygulama aşamasına gelmiştir. İlk somut adım Sazlıdere'dir. Diğer işler de belli plan dahilinde sürdüreceğiz. Geniş bant internetten operatör tarifelerine kadar standartlarımızı yükseltiyoruz. Tüketen takip eden değil üreten konumuna geçmektedir amacımız. Millilik yerlilik oranlarını yükseltme peşindeyiz" diyerek Kanal İstanbul projesi için ilk kazı çalışmalarına başlanacağını söyledi. 

İstanbul Boğazı'nın artık artan trafiği karşılayamacak hale gelmesi nedeni ile zorunlu olarak alternatif çözüm aramak zorunda kaldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan projenin enine boyuna en ince ayrıntısına kadar planlandığını belirterek kanalın kazısına da planlara göre başlayacaklarını ve projenin fiilen uygulama aşamasına geldiğini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@