Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Kastamonu ve Manisa İllerinde Bulunan Bazı Alanlar Orman Sınırları Dışına Çıkartıldı!

05 Ocak 2022 Tarihli ve 31710 Sayılı Resmî Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında Manisa ve Kastamonu'da bazı alanlar orman sınırları dışına çıkartıldı. İşte o kararın detayları!

Emlak Haberleri 05.01.2022 - 09:02 05.01.2022 - 09:02 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile 05 Ocak 2022 Tarihli ve 31710 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Kastamonu ve Manisa İllerinde Bulunan Bazı Alanların Orman Sınırları Dışına Çıkartılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5064) yürürlüğe girdi. Yayımlanan karar kapsamında her iki alanda da belirlenen alanlar orman alanı sınırı dışına çıkartılmış oldu. 

Kastamonu ve Manisa İllerinde Bulunan Bazı Alanların Orman Sınırları Dışına Çıkartılması Hakkında Karar 

Karar Sayısı 5064

Kastamonu ve Manisa illerinde bulunan bazı alanların orman sınırları dışına çıkartılması hakkında ekli kararın yürürlüğe konulmasına, 6831 sayılı Orman Kanununun ek 16 ıncı maddesi gereğinde karar verilmiştir. 

4 Ocak 2022 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 

5064 sayılı cumhurbaşkanı kararı

ORMAN SINIRI DIŞINA ÇIKARTILMASI NE DEMEK, NEDEN YAPILIR?

İmzalanan karar kapsamında belirlenen alanlar içerisinde yer alan bilim ve fen bakımından orman olarak muhafaza edilmesinde hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmes ide mümkün olmayan yerler için yapılan işlemlere orman sınırı dışına çıkartma adı verilmektedir. Orman sınırları dışına çıkartılan alanların iki katından az olmamak üzere devletin lükün ve tasarrufu altında ya da Hazinenin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Orman Genel Müdürlüğüne orman tesis etmek üzere tahsis yapılmaktadır. 

Bu işlemlerde Cumhurbaşkanı onayı gerekmekte olup, Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan kararlar Resmi Gazete ile yayımlanarak kamuoyuna duyurulur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@