Cumhurbaşkanı Erdoğan Yanıt Verdi! Yanan Ormanlık Alanlar İmara Açılacak Mı, İddialar Doğru Mu?

Orman yangını ile yanan ve orman vasfını şimdilik kaybeden alanların imara açılacağına dair iddialara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yanıt Verdi! Yanan Ormanlık Alanlar İmara Açılacak Mı, İddialar Doğru Mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir televizyon programına katılarak önemli açıklamaların altına imza attı. Son günlerin en çok tartışılan konusu olan orman yangını ile yanan alanların imara açılacağı iddialarına cevap verdi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN İDDİASINA YANIT VERDİ

Son günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğl'nun yanan ormanlık alanların imara açılıp yapılaşmanın başlayacağına dair çeşitli iddialarına yanıt veren Cumhurbaşanı Erdoğan, “Kemal Kılıçdaroğlu benim Kültür ve Turizm Bakanı'na bu yanan ormanlık yerleri imara açabileceğine dair bir yetki verdiğimi söylüyor. Bu kesinlikle yalandır. Bunu müddei sıfatıyla ispatlaması lazım.

Ben ne Başbakanlığım döneminde ne de Cumhurbaşkanlığım döneminde böyle bir yetkiyi kimseye vermedim. Ben dikey mimariye karşı olduğunuı açık bir şekilde söyleyen birisiyim. Nasıl olur da betona sahip çıkarım. Bunu kimsenin aklı alabiliyor mu?” dedi.

İMARA AÇILMIŞSA CHP'Lİ BELEDİYELER AÇMIŞTIR

Yangının etkisi ile tahrip olan alanların imara açılacağına dair eleştirilere yanıt vermeye devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öncelikle bu alanların imara açılması gibi bir durum kesinlikle sözkonusu değildir. Bakın buradaki belediyeler hep CHP'ye ait. Bu ormanlık alanlara dair daha önceden imara açılma gibi bir durum olmuşsa, inşaatlar yapılmışsa bunun sorumnlusu o imar planlamalarını yapan CHP belediyeleridir.

Biz AK Parti olarak bu konuda her şeye varız. Şu anda CHP'nin olduğu bölgelerde çok yeri yıktık. Yıkmaya da devam ediyoruz. Bahaneleri de hep aynı oluyor. Diyorlar ki burası maki, orman değil. Ne olursa olsun, yeşil var orada ve onu korumak bizim görevimiz.” ifadelerini kullandı.

YANAN ALANLARA AĞAÇ DİKİMİ YAPACAĞIZ

Yangın nedeniyle tahrip olan orman alanlarının yeniden eski vasfına döndürülmesi için de sürekli bir gayret içerisinde olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öncelikle orman vasfına sahip olan ve tahribata uğrayan alanlarda inşaat iznine, yapılaşmaya ve imar müsaadesine olanak vermeme ilkemizden taviz veremeyiz. 19 yıllık iktidarımız boyunca bu ülkede 5 milyon 400 bin ağaç diktik.

Şimdi yanan ormanlık alanları da yeniden orman vasfına kavuşturabilmek için ağaç dikimi elbette yapacağız. Ancak bu noktada bazı sürelere uymak zorundayız. O süre dolmadan dikimleri gerçekleştiremiyorsunuz. Ağaçları dikseniz bile hedeflediğiniz verimi alamıyorsunuz.” dedi.

SONRAKİ HABER