Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kira Ve Eşya Yardımı Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yangın nedeniyle evleri yanan vatandaşların evlerinin inşa edilmesi ve kira yardımı yapılmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kira Ve Eşya Yardımı Açıklaması!

Türkiye'de Adana, Mersin, Antalya, Muğla gibi illerde meydana gelen orman yangınları nedeniyle çok sayıda vatandaşın evleri yanarak kullanılmaz hale gelmişti. Cumhurbaşklanı Erdoğan katıldığı televizyon programında yanan evlerin yapımı ve vatandaşlara kira ile eşya yardımı verilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

DURUMU KRİTİK OLANLARA ACİL YARDIM ÖDEMESİ YAPILDI

Orman yangınları neticesinde evleri yanan vatandaşların ilk günden itibaren yanlarında olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz yangınların başladığı ilk gün hemen zarar tespit komisyonlarını görevlendirerek ilgili bölgelere gönderdik.

Valilerle koordinasyon halinde bir çalışma yaptılar. Bu çalışlmalar yapılırken seyirci de kalınmadı. Durumu kritik olan, yardıma acilen ihtiyacı olan vatandaşlarımıza anında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yardım yapıldı.” dedi.

TOKİ YANAN EVLERİN YERİNE YENİLERİNİ 1 YILDA İNŞA EDECEK

Yanan evlerin TOKİ tarafından yapılacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi bu bölgelerde maalesef bazı vatandaşlarımızın evleri yanarak kullanılmaz hale geldi. Hemen talimat verip 1 ay içerisinde bu evlerin uygun bir yerde yeniden yapımını temin ettik. TOKİ de bunu üstlendi ve 1 ay içerisinde de inşaatlara başlıyoruz.

Ağustos ayı içerisinde başlayacağımız bu evlerin inşaatlarını 1 yıllık sürede bitirip mağdur olan vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Yanan evler yerine bölge mimarisine ve ihtiyaçlara uygun yeni evler yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bu konuda çalışmaları sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

HEM EV HEM AHIR İNŞA EDİLECEK

İnşa edilecek evler hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orman yangınlarında genellikle köy evleri yandı. Bu evlerin sahibi olan bazı vatandaşlarımız ayını zamanda hayvancılık yapıyorlardı. Bunun için de yeni yapacağımız evler sadece ev olmayacak aynı zamanda ahır da inşa edilecek.

Vatandaşlarımız hem barınma ihtiyaçlarını karşılayacak hem de hayvancılık yapmaya devam edebilecekler. Ahırlı evlerin de planlamasını Çevre ve Şehircilik bakanlığımız yaptı.” şeklinde konuştu.

İSTEYENE KİRA VE EŞYA YARDIMI YAPILACAK!

Evleri yanan vatandaşlara kira yardımı yapacaklarını da söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ilgili bütçe gönderilmiştir. Evleri yanan vatandaşlarımıza kira yardımı yapılacaktır. Eğer vatandaşlarımız kiraya çıkmak istiyoruz şeklinde bir talepte bulunurlarsa onlara kira yardımı yapılacaktır.

Bazı vatandaşlarımız akrabalarının yanına gidebilirler. Bu onların tercihleridir. Ancak kiraya çıkmak yolunu tercih ederlerse biz onlara yardımcı olacağız. Hem kira yardımı vereceğiz hem de mobilyasından beyaz eşyasına kadar alıp onları yeni evlerine yerleştirmiş olacağız.” dedi.

SONRAKİ HABER