DAP Yapı Başkanı Yılmaz "Gazımız, Petrolümüz Yok Evimiz Var"

Türkiye'de gayrimenkul sektörü hakkında önemli açıklamalarda bulunan DAP Yapı Başkanı Yılmaz yabancılara konut satışı rakamlarının yükselen performansına dikkat çekti.

DAP Yapı Başkanı Yılmaz "Gazımız, Petrolümüz Yok Evimiz Var"

Türkiye'de gayrimenkul sektörü hakkında önemli açıklamalarda bulunan DAP Yapı Başkanı Yılmaz yabancılara konut satışı rakamlarının yükselen performansına dikkat çekti.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz Türkiye'nin yabancılara konut satışı rakamlarının artan performansını değerlendirdi.Yılmaz açıklamasında "Faaliyet ortamında yaşanan her türlü zorluğa rağmen; gayrimenkul sektörünün bu yıl yazdığı başarı hikayesinin en önemli unsurlarından biri ise yabancıya konut satışında imza atılan önemli performans. Türkiye'nin belki doğal zenginliği, petrolü gazı yok. Ama tüm dünyanın gıpta ile izlediği dinamik ve öncü bir gayrimenkul sektörü var" dedi.Ekonomide Dengelenme Süreci Başlıyor!Ekonomide dengelenme sürecinin başladığına dikkat çeken Yılmaz “Türkiye ekonomisi, yılın ilk yarısında sergilediği yüksek büyüme performansıyla dünyada en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alırken; yılın ikinci yarısı ise olağanüstü gelişmelere tanıklık ettiğimiz bir dönem oldu.Özellikle Ağustos ve Eylül aylarında hiçbir makro veriyle açıklayamayacağımız bu süreç gördük. Kurdaki aşırı oynaklık sektörde yatırımları şüphesiz etkiledi. Fakat biz bu süreci de çok doğru bir şekilde yönettik. Bugün, ise rahat bir nefes aldık. Geldiğimiz noktada, ekonomide alınan tedbirlerin de etkisiyle, normalleşme ve dengelenme sürecinin içindeyiz.” dedi.Yabancıya Konut Satışı Rekor Kırdı!2018 yılında giderek artan yabancılara konut satışı rakamları hakkında da değerlendirmede bulunan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz "ABD'de geçtiğimiz yıl 284 bin adet konut yabancıya satıldı. İspanya'da her 9 konuttan 1'inin yabancıya satıldığını görüyoruz. Türkiye'de ise geçen yıl 1.4 milyon konut satıldı. Bunun sadece 22 binini yabancıya satabildik. Gelir ise 4.6 milyar dolar. Yabancıya konut satışında Türkiye daha rekabetçi olmak zorunda."Bu konuda kamunun tüm kesimleri ve yeterlilik kriterlerini karşılamış özel sektör kuruluşlarının işbirliğiyle topyekûn bir seferberlik haline geçmemiz gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik, Turizm, Dışişleri Bakanlıklarından tutun da bankalara kadar herkesin içinde olacağı böylesi bir hamle Türkiye için yüzyılın fırsatlarından birine dönüşebilir" dedi.Yılmaz yabancı ülkelerde satış ofisleri açılarak satış potansiyelinin arttırılabileceğini söyleyerekBu ülkelerde Türkiye ofisleri açabiliriz. Tanıtım hamlesiyle yılda 30 milyar dolarlık yabancıya satış geliri yazmak hayal değil. Doğalgaza, petrole her yıl 40-50 milyar dolar veriyoruz. Bu açığın yarısı yabancıya konut satışından çıkar" dedi.Emlak365.com