Değerli Konut Vergisi ve Yüksek Tapu Harcı İçin Sona Gelindi!

Konut sektörünü ilgilendiren önemli iki yeni vergi düzenlemesi için sona gelindi. Yapılan düzenleme ile lüks konut sahiplerini etkileyen değerli konut vergisi ve ev alıp satanları ilgilendiren gerçek değer sistemi vatandaşı nasıl etkileyecek?

Emlak Haberleri 10.11.2019 - 11:06 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Konut sektörünü ilgilendiren önemli iki yeni vergi düzenlemesi için sona gelindi. Yapılan düzenleme ile lüks konut sahiplerini etkileyen değerli konut vergisi ve ev alıp satanları ilgilendiren gerçek değer sistemi vatandaşı nasıl etkileyecek?

Değerli konut vergisi ve tapuda gerçek değer dönemi için meclis görüşmeleri çok yakında başlayacak. Söz konusu düzenlemeleri de içeren yeni vergi kanunu için görüşmelerin başlaması beklenirken yapılan görüşmelerde taslak metinde yenilik yapılıp yapılmayacağı da merak konusu oldu. Tapuda Gerçek Değer Dönemi Hem Ev Alanı Hem Ev Satanı Etkileyecek! Yapılan yasal düzenleme ile beraber tapuda gerçek değer dönemi başlayacak. Bu düzenlemenin yasalaşması halinde ikinci el konut satışı ve sıfır konut satışlarında bundan sonra rayiç bedel üzerinden satış yapılamayacak ve ekspertiz zorunlu tutulacak. Konut satışından ve tapu devrinden önce eksper gelerek konut değerini belirleyecek. Satışta en düşük tutar bu bedel üzerinden gösterilecek. Artık 300 bin liralık ev alan kişi 100 bin liralık bedel üzerinden satış yapamayacak. Şu anda yüzde 3 olarak tapu harcı indirimi yeni bir karar alınarak uzatılmazsa 31 Aralık tarihinde sona erecek ve 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile yüzde 4 olarak uygulanacak. Yani 300 bin liralık konut alan kişilerin bugün 3 bin lira olarak ödeyeceği tapu harcı (100 bin lira bedel üzerinden satış yapıldığı varsayılarak hesaplanmıştır) 1 Ocak tarihinde 12 bin liraya çıkacak. Yani tapu harcı nerede ise 4 katına çıkacak. Devletin büyük gelir kaybı yaşadığı tapu harcı geliri bu sayede arttırılacak. Artık devlet gerçek değer üzerinden tapu harcı alacağı için yeni bir yasal düzenleme ile tapu harcı indirimi yapılabileceği de belirtiliyor. Değerli Konut Vergisi Nedir, Kimler Lüks Konut Vergisi Ödeyecek?Bir diğer yasal düzenleme de değerli konut vergisi için yapılacak. Devletin yapacağı yasal düzenleme ile sahip olduğu evi 5 milyon lira ve daha üzeri fiyata sahip olan kişiler lüks konut vergisi ödeyecek. Lüks konut vergisi yasalaştığı anda bu kişiler emlak vergisi gibi her yıl düzenli olarak lüks konut vergisi ödeyecek. Vergiye konu olan taşınmazın değeri 5 milyon lira ile 7.5 milyon lira arasında ise yıllık binde 3,Taşınmazın değeri 7.5 milyon ile 10 milyon lira arasında ise binde 6,10 milyon liranın üzerinde değeri olan konutlar için de binde 10 vergi alınacak.Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@