Demir Fiyatlarında Çin Düşüşü Başladı! İç Piyasada İnşaat Demiri Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Demir fiyatlarının yüksekliğinden yakınan inşaat sektörüne fiyat düşüşlerine dair yeni bilgiler gelmeye başladı. Çin'de inşaatların mevsim kaynaklı yavaşlamasından dolayı Uluslararası piyasada demir cevheri fiyatlarında yüzde 5'lik düşüş meydana geldi. 

Emlak Haberleri 21.06.2021 - 17:50 21.06.2021 - 17:50 Serhat Karaman

Türkiye'de inşaat sektörünün maliyetlerini en fazla arttıran kalem demir olmaya devam ediyor. 2021 yılının başından itibaren yükselişe geçen demir fiyatları inşaat maliyetlerini oldukça arttırdı. Artan bu fiyatlar konut ve diğer inşaat projelerini durma noktasına dahi getirdi. Sektör bir fiyat düzenlemesi beklerken inşaat demiri fiyatlarına dair önemli haberler Uluslararası piyasadan geldi. 

DEMİR FİYATLARINDA DÜŞÜŞLER BAŞLADI

Çin'de demir cevheri vadeli fiyatlarında gerileme meydana geldi. Dünyada en büyük demir imalatı yapan ülkesi olan ve aynı zamanda da demir tüketiminin en fazla olduğu ülke olma özelliğine de sahip olan Çin'de inşaatlar mevsimsel etki nedeniyle yavaşladı. İnşaat demiri için Çin'den gelen talepler azalınca fiyatlarda da gerileme meydana geldi. Demir cevheri fiyatlarının düşmesi tüm dünya demir piyasalarını etkiledi. 

Dalian emtia borsasında yoğun bir şekilde işlem yapılan eylül teslimatlı demir cevheri vadeli kontrtlarında yüzde 5,2 oranında fiyat düşüşü meydana geldi. Bu vadeli kontratların fiytatının 180 dolar seviyesine gerilediği ifade edildi. 

Singapur demir borsasında da fiyatlarda gerileme kaydedildiği bildirildi. Temmuz vadeli kontratlarda yüzde 2,9 gerileme gerçekleşti. 9 Haziran tarihinden itibaren en düşük seviyeye düşen demir cevherinin fiyatı ton başına 200 dolara kadar düştü. Meydana gelen bu düşüşler dünya demir piyasasında taşları yerinden oynattı. 

İÇ PİYASADA İNŞAAT DEMİRİ FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Demir fiyatlarının Uluslararası piyasalarda azalmasının ardından Türkiye'de gözler iç piyasaya çevrildi. Türkiye'de ihtiyacı karşılayacak kadar bdemir üretimi yapıldığı biliniyor. Ancak fiyat belirlenirken Uluslararası demir piyasasının fiyatları esas alınıyor. Bundan dolayı meydana gelen gerilemeden iç piyasanın da etkilenmesi bekleniyor. Gerilemenin devam etmesi durumunda gelecek hafta başından itibaren inşaat demiri fiyatlarında iç piyasada da düşüşlerin görülebileceği bildirildi. Yaşanan bu gelişme ile inşaat piyasasında büyük bir heyecan yarattı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@