Deniz Dolgusu Üzerine İnşa Edilen Rize - Artvin Havalimanı İnşaatının Yüzde 80'i Tamamlandı!

Türkiye'de deniz dolgusu ile oluşturulan alan üzerine yapılan ikinci havalimanının inşaatında önemli mesafe katedildiği bildirildi. Rize-Artvin Havalimanı projesinin inşaatının yüzde 80'lik kısmının tamamlandığı açıklandı.

Emlak Haberleri 28.03.2021 - 19:40 28.03.2021 - 19:40 Serhat Karaman
Türkiye'de deniz doldurularak elde edilen alan üzerine havalimanı inşa etmeye yönelik ikinci proje devam ediyor. Daha önce Ordu-Giresun havalimanı deniz dolgusu üzerine inşa edilerek hizmete açılmıştı. Yıllardır sorunsuz şekilde hizmet veren deniz dolgusu üzerine kurulu havalimanlarına bir yenisi daha katılmaya hazırlanıyor.

İNŞAATIN YÜZDE 80'İ TAMAMLANDI

Rize ile Artvin arasında bulunan Pazar ilçesinde yapılan Rize-Artvin Havalimanı projesinde önemli bir mesafe katedildi. 85,5 milyon tonun üzerinde dolgu yapılan projede 600 dönümlük yeni bir alan eklenince toplam dolgu rakamı 100 milyon tonu aştı. Verilen bilgilere göre Rize-Artvin Havalimanı'nın yüzde 80'lik kısmı tamamlandı. Dolgu sahası üzerinde terminal binaları yapılırken Rize'ye özgü olarak çay bardağı şeklinde bir de kule inşa ediliyor.

TURİZMİ GELİŞTİRECEK

Artvin ve Rize'de vatandaşlar hava yolu için yıllardır Trabzon Havalimanı'nı kullanmak zorunda kalıyorlardı. Bu durum iki şehrin turizmini de olumsuz etkiliyordu. Bu illere gitmek isteyen turistler uçak yolculuğunun ardından 2-3 saat de kara yolu ile yol gitmeleri gerekiyordu. Bu da çok tercih edilen bir durum olmuyordu. Dolayısı ile Rize ve Artvin turizm pastasından hak ettikleri gelirleri elde edemiyorlardı. Rize-Artvin Havalimanı'nın açılması ile bu iki şehrin turizm potansiyellerinin de artacağı tahmin ediliyor.

RİZE - ARTVİN HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi olan Rize'ye Artvin sınırında yapılan havalimanının inşaatının temeli 3 Nisan 2017'de atılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat katıldığı temek atma töreni ile iki şehrin büyük bir ihtiyacının giderilmesi için ortak bir adım atılmıştı. O günden itibaren yapılan çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Projeye dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından sürekli olarak denetimler gerçekleştiriliyor. Rize-Artvin Havalimanı'nın hizmete açılma tarihinde herhangi bir aksamanın olmamasına ise büyük bir özen gösteriliyor. Proje inşaatının yüzde 80'i tamamlanırken Rize-Artvin Havalimanı'na yılda 3 milyon yolcunun inmesi planlanıyor. Yeni havalimanına ilk uçağın ise 2021 yıl sonunda inmesi bekleniyor. Bu yönde çalışmalar yapılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan düzenli olarak Rize – Artvin Havalimanı hakkında düzenli olarak bilgi aldığı belirtildi.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@