Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür'den Kentsel Dönüşüm Eleştirileri Ve Önerileri

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür çok kritik bir kentsel dönüşüm açıklaması yaptı. Türkiye'deki kentsel dönüşüm algısının yanlış olduğunu söyleyen Naci Görür olması gereken sistemi anlattı.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür'den Kentsel Dönüşüm Eleştirileri Ve Önerileri

Depremlerin öncesinde ve sonrasında yaptığı analizlerle büyük ses getiren İTÜ öğretim üyesi ve yer bilimi uzmanı Prof. Dr. Naci Görür kentsel dönüşüm ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'de çok yanlış bir kentsel dönüşüm sistemi uygulandığını savunan Naci Görür yapı stokunun iyileştirilmesinin deprem odaklı kentsel dönüşüm için yeterli olmadığını belirtti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ELEŞTİRİSİ

Kentsel dönüşümün Türkiye'de çok yanlış algılandığını söyleyen Prof. Dr. Naci Görür, "Türkiye'de bugün yetkililer dahil kime sorarsanız sorun kentsel dönüşüm denilince yapı stokunun iyileştirilmesi olarak algılıyorlar. Çürük binaları yıkıp yerine sağlamlarını yapacağız diyorlar. Deprem odaklı kentsel dönüşüm bu olamaz. Uygulanan sistem tamamen kar amacıyla müteahhitlik projesi oluyor. Ekonomi canlansın diye bir uygulama yapıyorlar. Müteahhit bu işi böyle görüyor, yönetim böyle görüyor ve vatandaş da böyle algılıyor. İnsanımız evim kentsel dönüşüme girsin para kazanabileyim diyerek müteahhit ile pazarlığa oturuyor. Daha lüks evi olsun istiyor, binalar daraltılıp daha yüksek katlar çıkılıyor." dedi.

DEPREM ODAKLI KENTSEL DÖNÜŞÜM NASIL OLMALI?

Deprem odaklı kentsel dönüşüm hakkında bilgi veren Prof. Dr. Naci Görür, "Deprem odaklı kentsel dönüşümün merkezinde rant değil insan canı vardır. Binaları lüks hale getirip depremden korunamazsınız. Örneğin İstanbul'da deprem odaklı bir kentsel dönüşüm yapacaksak tüm bileşenlerin depreme dirençli hale gelmesi gerekir. Bir kentin tek bileşeni tapı stoku olamaz. Öncelikle halkı bilinçlendireceksiniz. Ardından altyapı, yapı stoku, çevre ve ekonomi bileşenlerini depreme hazır hale getireceksiniz. Tüm bu bileşenler depremden görülebilecek hasarları en aza indirgeyecek şekilde planlanmalı." ifadelerini kullandı.

MÜTEAHHİTLİK YAPIP DEPREME HAZIRLANIYORLAR

İstanbul örneği ile kentsel dönüşümün nasıl olması gerektiğini açıklayan Naci Görür, "İstanbul'da bu kadar sanayi tesisi var. Bu tesislerde parlayıcı, patlayıcı, toksik ve anormal kimyevi maddeler kullanılıyor. Siz bunun için önlem aldınız mı?Olası bir depremde bunların İstanbul'a zararı ne olacak? İstanbul'da bir deprem olduğunda sanayi çarklarını döndürebilecek şekilde hazırlığınız var mı? Yapışmışlar sadece yapı stokuna gidiyorlar. Müteahhitlik yapıp depreme hazırlandıklarını zannediyorlar." şeklinde konuştu.