Depreme Hazırlık İçin Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Hız Kazanmalı

Türkiye'nin pek çok bölgesinin deprem hattı üzerinde yer alması, gecekondulaşma ve kaçak yapılar gibi nedenlerle depreme dayanıksız konut sayısının fazla olması kentsel dönüşüm projelerinin önemini arttırmaktadır. 

Kentsel Dönüşüm 21.05.2018 - 16:26 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Türkiye'nin pek çok bölgesinin deprem hattı üzerinde yer alması, gecekondulaşma ve kaçak yapılar gibi nedenlerle depreme dayanıksız konut sayısının fazla olması kentsel dönüşüm projelerinin önemini arttırmaktadır. 

Kentsel Dönüşüm Projeleri Hayati Önem Taşıyor Depreme hazırlık sürecinde olan Türkiye ne yazık ki bu süreçte gerektiği kadar hızlı davranamıyor. Özellikle de kentsel dönüşüm projelerinin ne yazık ki büyük bir rant olarak görülmesi, ev sahiplerinin ise bu projeleri bir zenginleşme aracına getirmeye çalışmaları projelerin ilerleyemez hale gelmelerine neden oluyor.Özellikle de beklenen Marmara depreminin çok yakında meydana geleceğinin iddia edilmesi İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarının çok daha önemli bir hale gelmesi anlamını taşıyor. Olası bir depremde öncelikle can kayıplarını ardından da mal kayıplarını önleyebilmek adına mutlak suretle konut projelerinin tamamlanması, özellikle de riskli yapı raporu verilen binaların bir an önce yenilenmesi gerekiyor.Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır?Evinizin depreme karşı dayanıksız olmasından korkuyorsanız bu durumda ilk yapmanız gereken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlara başvuruda bulunarak riskli yapı raporu almak olmalıdır. Riskli yapı raporu çıkması taşınmazın depreme karşı dayanıksız olduğunu göstermekte olup konutun yıkılarak tekrar yapılması gerektiğini göstermektedir. Süreç bu şekilde başlatılmış olur ve kentsel dönüşüm yıkım süreci başlatılmış olur.Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ


Gelişmelerden Haberdar Olun

@