Depremleri İsabetli Tahmin Eden Prof. Dr. Naci Görür Şiddetli Deprem Beklediği Bölgeyi Açıkladı!

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan deprem uyarısı geldi. Malatya'da ve Tokat'ta meydana gelen orta şiddetli depremlerin ardından bir değerlendirme yapan Naci Görür bir bölgeyi uyardı.

Emlak Haberleri 21.09.2021 - 23:27 21.09.2021 - 23:34 Engin Uzunoğlu

Tokat'ta ve Malatya'da bugün orta şiddetli depremler meydana geldi. Herhangi bir can ve mal kaybına neden olmayan bu depremler bölgedeki insanları tedirgin etse de şiddetinin yüksek olmaması nedeniyle büyük bir panik hakim olmadı. Yaşanan bu depremlerin ardından Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür değerlendirmelerde bulundu. 

CİDDİ BİR DEPREM BEKLİYORUZ UYARISI

Malatya'daki depremi değerlendiren Prof. Dr. Naci Görür, “Bu deprem fay zonunda meydana geldi. Bu zon Doğu Anadolu Fayı ile olan kesişim bölgesinde bulunuyor. Bu zonun Doğu Anadolu Fayı ile olan kesişim bölgesinde Erkenek – Çelikhan'da gelecekte ciddi bir deprem bekliyoruz. Bu bölgede son büyük deprem 1893 yılında gerçekleşmişti.” dedi. 

TOKAT DEPREMİ İÇİN YENİ DEĞERLENDİRME

Tokat depremi için de bir değerlendirme yapan Prof. Dr. Naci Görür, “Bugün Tokat'ın Niksar ilçesinde 4,4 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Bu deprem Kuzey Anadolu Fayı üzerinde gerçekleşti. Bu yörede en son büyük deprem 1942 yılında 7 şiddetinde olmuştu. O dönem bu depremden dolayı 3 bin kişi hayatını kaybetmiş ve 6.300 kişi de yaralanmıştı. Ancak şimdi bizim bu bölgede büyük bir deprem beklentimiz bulunmuyor. Hatta uzun bir süre bu bölgede şiddetli bir depremin meydana gelmesini beklemiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür son yıllarda deprem konusunda yaptığı analizler ve değerlendirmelerle büyük dikkat çeken bir bilim insanı olarak tanınıyor. İzmir depreminde meydana geldiği bölgeyi ve depremin şiddetini doğru tahmin eden Naci Görür bu konuda ilk başvurulan isimlerden birisi haline geldi. 

Türkiye'de son yıllarda fay hatlarında ciddi bir hareketlilik gözlemleniyor. Orta şiddetli depremlerin sayısı oldukça fazlalaşırken bilim adamlarının değerlendirmelerine büyük bir alaka gösteriliyor. Bu bilim adamlarından olan Naci Görür de son uyarısı ile vatandaşların tedbirli olmaları gerektiği yönünde telkinlerde bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@