Devlet Bankaları Konut Kredisi Faiz Oranlarını Düşürdü, İpotekli Ev Satışları Kasımda Yüzde 61 Arttı

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan düşük faizli kredi desteği ipotekli konut satış rakamlarına olumlu yansıdı. Kasım ayında konut kredisi çekerek ev alanların sayısı arttı.

Emlak Haberleri 14.12.2021 - 12:23 14.12.2021 - 12:23 Gülcan Özer

Devlet bankalarının kredi faiz oranlarında yapmış oldukları sınırlı indirim ipotekli konut satışı rakamlarına olumlu yansıdı. Hatırlanacağı üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından son 3 toplantıda yapılan 400 baz puanlık faiz indirimi sonrasında kamu bankaları da kredi faiz indirimine gitmişti. 

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank 'ın aralarında olduğu devlet bankaları ilk olarak yüzde 1,39 olan konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1,29 seviyesine çekmişti. Kasım ayında yapılan son güncellemede ise sıfır konut almak isteyen kişilere yönelik olarak sıfır konut kredisi kampanyası ile bu oran yüzde 1,20 olarak revize edilmişti. 

DEVLET BANKALARI FAİZ İNDİRDİ, İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI ARTTI! 

Kamu bankaları tarafından yapılan faiz indirimi konut satışlarına olumlu yansıdı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Konut Satış İstatistikleri, Kasım 2021 raporuna göre Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 61 seviyesinde yükseliş gösterdi.

Devlet bankalarının yapmış olduğu faiz indiriminin ardından Kasım ayında Türkiye genelinde satılan ipotekli konut sayısı 39 bin 366 adet olarak gerçekleşti. Bu rakam ile ipotekli konut satışlarının toplam konut satışları içerisindeki payı da yüzde 22 olarak gerçekleşti. 2021 senesinin ilk 11 aylık dönemini kapsayan Ocak - Kasım döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55,4 azalışla 249 bin 270 olarak gerçekleşti. Kasım ayında Türkiye genelinde satılan toplam konut sayısı ise yıllık bazda yüzde 59 oranında artış göstererek 178 bin 814 adet olarak kayıtlara geçti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@