Devlet Desteğiyle Halkbank'tan Büyük Kıyak! Yüksek Faiz Ateşini Tek Başına Söndürecek Konut Kredisi Açıklandı

Devlet bankalarının düşük faiz politikası devam ediyor. Halkbank konut kredisi kullanımlarında yeni faiz oranını açıkladı. Banka Ocak 2022'nin en düşük faizli ev kredilerinden birini verecek.

Devlet Desteğiyle Halkbank'tan Büyük Kıyak! Yüksek Faiz Ateşini Tek Başına Söndürecek Konut Kredisi Açıklandı

Konut kredisi faiz oranlarının özel bankalarda ateş pahası olduğu dönemde sektörün yükünü kamu bankalarının kredileri ayakta tutmaya çalışıyor. Çok büyük fedakarlık gösteren kamu bankalarının standart konut kredilerinde faiz oranları yüzde 1.20 işe yüzde 1.29 bandında bulunuyor. Ancak bankaların devlet destekli konut kredilerinde faiz oranları çok daha düşük seviyelere iniyor.

Halkbank'ta Çevre Bakanlığı destekli konut kredisi faiz oranlarını yeniledi. Bankanın Ocak ayının ikinci yarısından itibaren uygulayacağı yeni 120 ay vadeli konut kredisinde sunulan oran ve şartları açıklandı.

HALKBANK'TAN BÜYÜK KIYAK 120 AY VADELİ KONUT KREDİSİ FAİZLERİNİ 2 YIL ÖNCESİNDEKİ SEVİYEYE İNDİRDİ

Konut kredisi ile ev almak isteyenler Halkbank üzerinden bir kredi kullanmak istediklerinde sıfır daireler için 1.20 aylık faizle kredisini çekebiliyor. Bankanın ikinci el ev alımlarında uyguladığı faiz oranı ise yüzde 1.29. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile sağlanacak olan konut kredisinde ise aylık faiz oranı yüzde 1.04 olarak duyuruldu. Bakanlık desteği yüzde 0.25 olurken vatandaşlar 120 ay vade imkanından da yararlanacaklar.

Düşük Faizli Konut Kredisinin Müşteri Maliyeti

Konut kredisinin aylık toplam faiz oranı yüzde 1.37

Çevre Bakanlığı tarafından karşılanacak destek oranı yüzde 0.33

Müşterilere yansıtılacak olan maliyet ise yüzde 1.04

Halkbank'tan Açıklama

Kredi maliyet bilgilendirmesi yapan Halkbank "Kredinizi, %1,04 faiz oranı ve %0,33 devlet destek oranı olmak üzere; toplam %1,37 faiz oranı ile 120 ay vadeye kadar kullanabilirsiniz. Üstelik tahsis ücreti de ödemezsiniz." bilgisi verdi.

halkbank 1.04 konut kredisi maliyet tablosu

1.04 FAİZ ORANIYLA KONUT KREDİSİNİ KİMLER KULLANABİLİR?

Halkbank'ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteği ile sağladığı söz konusu kredisi kentsel dönüşüm kredisi kapsamında verilir. Kentsel dönüşüm süreci için büyük gayret gösteren Çevre Bakanlığı sürecin daha hızlı ilerlemesi adına ek destekler ile vatandaşların kendi adımlarını atmasını amaçlamaktadır. Kentsel dönüşüm riski altında olan yapıların dönüşüm sürecine dahil olunması durumunda vatandaşlara 1.04 aylık faiz oranıyla 120 ay vadeli konut kredisi kullanım fırsatı sunulur.

KAMPANYAYA DAHİL OLMAK İSTEYENLER

Halkbank şubeleri üzerinden vatandaşların tüm taleplerine yanıt veriyor. Bankanın web sitesi üzerinden düşük faizli konut kredisinin detaylarına ulaşılabilir. Ancak bankanın konut kredisinden faydalanmak isteyen tüm müşteriler başburularını banka şubeleri üzerinden yapacaklar. Kendi ikametlerine en yakın Halkbank şubesine gidecek olan vatandaşlar kredi için kapsam içinde olup olmadıklarını ve şartların tamamını öğrenebilir ve başvurularını tamamlayabilirler.

SONRAKİ HABER