Devlet Kuzey Marmara Otoyolu İçin Ödeme Yapamadı! Otoyol Kapanacak Mı?

Kuzey Marmara Otoyolu için ödenmesi gereken istimlak bedelinin yatırılmaması Kuzey Marmara Otoyolu'nun kapatılması tehlikesini ortaya çıkardı.

EMLAK HABERLERİ 27.08.2019 - 07:50 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Kuzey Marmara Otoyolu için ödenmesi gereken istimlak bedelinin yatırılmaması Kuzey Marmara Otoyolu'nun kapatılması tehlikesini ortaya çıkardı. Peki, Kuzey Marmara Otoyolu kapanıyor mu?

Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantı yolları için Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılan Çatalca’daki arazinin istimlak bedeli ödenmedi.Arazi Sahipleri Dava Açarsa Kuzey Marmara Otoyolu Kapanır! Çatalca'da yer alan ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun geçtiği arazi sahipleri istimlak bedellerini tahsil edemedikleri için Karayolları Genel Müdürlüğü aleyhine dava açma hakları bulunuyor. 14 milyar 555 milyon dolarlık projede acele kamulaştırma kararı ile istimlak edilen arazi sahiplerine ise söz konusu kamulaştırma bedelleri ödenmedi. Kamulaştırma Tutarı 3 Milyon Lira Olarak Belirlendi! Söz konusu süreçte Kuzey Marmara Otoyolu için projenin geçeceği alanda kamulaştırma yapılmasına karar verildi. Karayolları Genel Müdürlüğü ilk etapta belirlenen 1 milyon 245 bin 881 liralık kamulaştırma bedelini arazi sahiplerinin hesaplarına yatırdı. Ancak arazi sahipleri tutarı az bularak mahkemeye başvuruda bulundu ve mahkeme tarafından atanan bilirkişi söz konusu arazinin değerini 3 milyon 88 bin 880 TL olarak belirledi. Arada kalan 1 milyon 842 bin liralık farkın alacaklı kişilerin hesaplarına yatırılması istendi. Devam eden dava sürecinde karşılıklı açılan davalarla kamulaştırma iptali kararı çıktı. Cumhuriyet Gazatesi yazarlarından Cüneyt Muharremoğlu tarafından kaleme alınan yazıda "Kamulaştırmanın iptal edilmesiyle arazi sahiplerine “müdahalenin meni” davası açarak yolu kapatma hakkı doğdu. Müdahalenin meni davası, mülk üzerinde kanuni çerçevede dilediği gibi tasarrufta bulunma ve onu üçüncü kişilere karşı koruma yetkisine sahip olmak için açılıyor" denilerek söz konusu otoyolun kapatılabileceği iddia edildi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@