Devlettten 15 Bin Liralık Jest! Oturmak İçin Ev Alana Tapu Harcı Muafiyeti Müjdesi

Ev almak isteyenlere müjde! Emlak365.com olarak uzun süredir gündemde tuttuğumuz tapu harcı muafiyeti mecliste! Oturmak için ev alana sıfır tapu harcı indirimi geliyor...

Emlak Haberleri 10.10.2021 - 08:30 10.10.2021 - 08:34 Gülcan Özer

Her geçen gün biraz daha yükselen konut fiyatları nedeni ile vatandaş ev sahibi olmakta zorlanırken bizlerde emlak365.com olarak pek çok yazımızda tapu harcı muafiyeti konusunu gündeme taşımıştık. Konut fiyatlarının cep yakmaya başladığı bu dönemde yüksek fiyatların vatandaşın vergi yükünüde arttırdığını belirterek tapu harcı indirimi müjdesi verilmesi gerektiğini dile getirmiştik. 

Oluşturulan kamuoyu gündemi sonrasında beklenen yasal düzenleme meclise geldi. Meclise sunulan 492 Sayılı Harçlar Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında oturmak amaçlı olarak ev alan kişilere ebeveyn başına 300 bin TL, çocuk başına ise 150 bin TL olmak üzere tapu harcı muafiyeti imkanı sunuldu. 

OTURMAK İÇİN EV ALANA 15 BİN LİRALIK TAPU HARCI MUAFİYETİ MÜJDESİ! 

Yükselen konut fiyatları sonrasında tapu masrafları da cep yakmaya başlarken konu hakkında değerlendirme yapan Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir konut edinme ve barınma ihtiyacının şu anda Türkiye'nin en önem verilen konularından biri olduğunu belirterek bu nedenle ev sahibi olmak isteyen kişilerin en çok talep gösterdiği ürünlerden birinin konut kredisi olduğunu dile getirdi. 

tapu harcı muafiyeti

Aydemir son dönemde konut kredisi faiz oranlarında yaşanna yükeliş nedeni ile konut satış rakamlarınında düştüğünü belirterek "Böyle bir atmosferde gündeme gelecek bütün teşvik ve indirimler büyük önem taşıyor. Özellikle tapu harcı muafiyeti ile ilgili gündeme gelen yeni düzenlemenin hayata geçmesini çok istiyoruz. Çünkü tapu masrafları da en az konut kredisi kadar önem arz eden bir seviyeye ulaşmış durumdadır" diyerek meclisteki düzenlemeye dikkat çekti. 

SIFIR TAPU HARCI İNDİRİMİ MUAFİYETİ İÇİN ŞARTLAR NELER?

Meclise sunulan 492 Sayılı Harçlar Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında oturmak için ev alan kişilere tapu harcı muafiyeti sunulacak. Sıfır tapu harcı imkanından yararlanan kişi satın aldığı evde oturmak, 5 seneden önce satmamak ya da kiraya vermemek şartı ile tapu harcı muafiyeti imkanından yararlanacak. 

Ebeveyn başına 300 bin TL ve çocuk başına 150 bin TL olmak üzere tek çocuklu bir aile 750 bin liraya kadar tapu harcı  muafiyeti imkanından yararlanacak ve bu da yüzde 2 üzerinden hesaplandığında 15 bin liralık vergi muafiyeti anlamına gelecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@