Devremülk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Devre Mülk Güvenilir Mi?

Tatil cenneti olan Türkiye'de son yıllarda daha ekonomik olması nedeni ile devremülk sistemi yaygınlaşıyor. Peki, devremülk dolandırıcılığı kurbanı olmamak için nelere dikkat edilmeli?

Emlak Haberleri 17.06.2019 - 09:35 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Tatil cenneti olan Türkiye'de son yıllarda daha ekonomik olması nedeni ile devremülk sistemi yaygınlaşıyor. Peki, devremülk dolandırıcılığı kurbanı olmamak için nelere dikkat edilmeli?

Tatil sezonu açıldı! Tatilciler en ekonomik tatil yöntemleri hakkında araştırmaya başlarken devremülk tatil yöntemlerini tercih eden kişilerin de sayısı artıyor. Devremülk tatil ve devremülk yazlık alan kişiler son dönemde dolandırıcıların radarına girerken devremülk dolandırıcılığı kurbanı olmamak için bazı önemli kriterlere dikkat edilmesi gerekiyor. Devremülk Nedir?Genellikle tatil amacı ile kullanılmak üzere inşa edilen çok sayıda daire barındıran, çok sayıda ortak tarafından satın alınan ve her bir ortağın belirli dönemler dahilinde sınırlı zaman içerisinde kullanma hakkı elde ettiği taşınmaz devremülk olarak isimlendirimektedir. Belirli devrelerde yani dönemlerde kullanıldığı için devremülk olarak isimlendirilmektedir. Özellikle de son yıllarda otel fiyatlarının büyük bir hızla yükselmesinin ardından Türk tatilciler tarafından daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Devremülk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?Ev alırken dikkat etmeniz gereken hususlar olduğu gibi devremülkte de bu hususlara dikkat etmeniz gerekir.-Aksi yönde resmi senet ile karar verilmediği sürece devrelerin sayı ve süreleri dikkate alınarak devremülk hakkı eşit bir biçimde belirlenmelidir.-Devremülk hakkının kurulabilmesi için mutlaka yapının müstakil yapı olması ya da mesken nitelikli kat mülkiyeti veya kat irtifakının kurulması gerekmektedir.-Tapu sicilinde mutlaka bir yıllık zaman dilimini içeren devrelerin tümü gösterilmelidir.-Devre mülk hakkı devremülk sahibi tarafından devredilebileceği gibi ölüm halinde kişinin yasal mirasçılarına geçer.-Devremülk hakkının devri konusunda düzenlenen sözleşmede aksini gösteren bir hüküm bulunmuyor ise kullanım hakkı başkasına devredilebilmektedir.-Devremülk sözleşmesi düzenlenmeli ve bu sözleşmede yıllık bakım masrafları, dönem süresi, devir teslim için uyulması gereken kurallar ve yöneticilerin seçimi gibi hususlar bu sözleşmede detaylı olarak yazılmalıdır.Devremülk SözleşmesiDevremülk günümüzde birçok dolandırıcılık faaliyetlerinin konusu olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için 2015 yılında Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmeleri Yönetmeliği yayımlandı.Bu yönetmelik kapsamında, tarafların yükümlülükleri tespit edilmiştir. Düzenlemelere rağmen devremülk almak isteyen vatandaşların sözleşmelerin incelenmesi aşamasında, cayma hakkı, sözleşmenin feshi koşulları, tarafların yükümlülüklerine aykırı hareketlerinde tazminat sorumlulukları gibi konularda mutlaka bu konuda deneyimli avukatlardan ve hukuk bürolarından hukuki hizmet almaları gerekir.Avukat ve hukuk bürolarından alınan bilgiler ile en sağlıklı şekilde devremülk sahibi olunabilir.Devremülk Güvenilir Mi?Evet, kurallarına uygun olarak inşa edilen ve sağlam bir devremülk sözleşmesi ile satın alınan devremülkler son derece güvenilir birer emlak yatırımdır. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@