Doğalgaz Tasarrufu İçin Emekliler Kışı Türkiye'de Geçirsin Önerisi Ortalığı Karıştırdı

Akaryakıt fiyatlarının artması ve Rus doğalgazına bağımlılık nedeniyle Almanya başta olmak üzere zengin ülkeler farklı öneriler arıyor. Ortalığı karıştıran öneri Seyahat Acenteleri Derneği'nden geldi.

Gündem 09.05.2022 - 17:10 09.05.2022 - 17:10 Gülşah Konuk Akın

Almanya'da akaryakıt fiyatları artıyor ve Rus doğalgazına bağımlı olunması nedeniyle de tepkiler büyüyor. Tepkilerin artması üzerine tasarruf için farklı arayış içine girildi. Almanya ve pek çok zengin ülke alternatif akaryakıt ve çözüm arayışına girdi. Doğalgazdan tasarruf etmek için en ilgin öneri ise Seyahat Acenteleri Derneği VUSR’den geldi.

Dernek Başkanı Mariji Linnhof, Mallorca Zeitung'a açıklamalarda bulundu. Linnhof açıklamalarında özellikle emeklilerin kış aylarında Mallorca, Tunus veya Türkiye'de geçirebileceğini, bunun için de devletin kişi başı 500 Euro ödemesi gerektiğini açıkladı. Bu öneri uygulandığı takdirde kış aylarında bu kişiler Almanya'ya daha az ısınma gideri ödeyecek. Corona salgını ve savaş nedeniyle olumsuz etkilenen tatil beldelerinin de emekliler sayesinde nefes alacağını ifade etti.

doğalgaz-tasarrufu-önerisi

ÖNERİ ORTALIĞI KARIŞTIRDI
Dernek Başkanı Mariji Linnhof'un önerisi, Alman siyasi parti temsilcileri tarafından sıcak karşılanmadı. SPD, bu öneri ile enerji sorununun çözülemeyeceğini, Hrıstiyan Demokrat Parti, bu öneri ile mevcut iç borcun daha da artacağını, emeklilerin ülkeden ayrılması nedeniyle de iç talebin daralacağını açıkladı. Turizmcilere göre ise bu önerinin uygulanması durumunda turizmin canlanacağı düşünülüyor.

EMEKLİLER BU DURUMDAN MEMNUN
Emeklilerin kış aylarını Türkiye'de geçirmesi önerisine henüz olumlu yaklaşan çıkmadı. Fakat Alman emekliler özellikle kış aylarını Türkiye'nin güneyinde geçirmekten memnunlar. Çok sayıda Alman Türkiye'ye yerleşiyor ya da ev alıyor. Yıllarca Almanya'da çalışıp emekli olan Türkler de yılın neredeyse 6 ayını Türkiye'de geçiriyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@