Doğalgaz Yakmayan Herkesi İlgilendiriyor... Kaloriferini Yakmayanın Cebi Yanacak!

Kombi yakmayan komşu dava sebebi! Doğalgaza zamlandı, apartmanlarda alt ve üst kat komşu kombiyi yakmıyor şikayetleri arttı. Doğalgaz yakmak zorunlu mu, Kombi yakmayan komşu nereye şikayet edilir?

Emlak Haberleri 18.10.2021 - 15:53 18.10.2021 - 15:53 Gülcan Özer

Doğalgaz fiyatları dolar kurundaki yükselişin etkisi ve Avrupa'da yaşanan enerji krizi sonrası son derece sert bir şekilde zamlanırken yaşanan yükselişin ardından pek çok kişi bu kış kombiyi daha az yakmayı planlarken apartmanlarda kombi tartışmalarının büyüyebileceği uyarısı geldi. 

Alt ve üst komşunun kombiyi yakmaması nedeni ile kendisi ısınamayan ve yaktığı gazın boşa gittiğini savununan kişiler yanmayan kalorifer hukuku kapsamında haklarını araştırmaya başlarken bu nedenle davalarda artış yaşanabileceği belirtiliyor, Peki, apartmanlarda kombi yakmak zorunlu mu, doğalgaz yakmamak suç mu, doğalgaz yakmayan komşu nereye şikayet edilir, kombiyi yakmayan komşu suçlu mu, para cezası var mı?

KOMBİ YAKMAYAN KOMŞU DAVA SEBEBİ! YANMAYAN KALORİFER HUKUKU NEDİR?

Kış mevsiminin yaklaşması ile beraber apartmanlarda kombi sorunu tekrar alevlenirken konu hakkında açıklama yapan TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Akipek, Kat Mülkiyeti Kanunu 18. maddesi kapsamında yanmayan kombi hakkında "Kat irtifakı sahipleri bu hakka konu olan ortak arsa üzerinde, ileride kat mülkiyetine çevrilmek üzere yapılacak yapının sözleşmeye ve plana göre tamamlanması için kendilerine düşen borçları vaktinde yerine getirmek ve yapı işini, doğruluk kaideleri uyarınca kolaylaştırmakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler" ifadesinin yer aldığını söyledi. 

doğalgazı-yakmayana-ceza

KOMBİ YAKMAYAN KOMŞU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Bu maddenin getirdiği yükümlülük ile komşuların birbirlerini rahatsız edecek şekilde davranmalarının yasaklandığı belirtilirken Akipek kendisi kombi yakmadığı halde alt ya da üst kat komşusunun yaktığı doğalgazdan yararlanarak ısınan kişinin dürüstlük kurallarına aykırı davrandığını belirterek "Bu durumda kaloriferi yakmayan kişi, komşusunun daha fazla yakmasına sebebiyet veriyor. Bu kişi, Kat Mülkiyeti Kanunu açısından komşuluk ilişkileri bakımından komşularına zarar veriyor duruma düşüyor. Yine kanunun 33'üncü maddesi gereği kaloriferi yakan komşu, ana taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesini isteyebiliyor" diyerek şikayet adresi olarak Sulh Hukuk Mahkemelerini işaret etti. 

apartmanda-doğalgaz-yakmamak-suç-mu

KOMBİSİNİ YAKMAYAN KOMŞU NE OLACAK, KOMBİ YAKMAMAK SUÇ  MU, DOĞALGAZ AÇMAYANA PARA CEZASI VAR MI?

Yapılacak olan duruşma sonucunda normalde kendisine 500 lira doğalgaz gelen ancak alt ya da üst komsuşunun kombiyi açmaması nedeni ile faturası yükselerek 750 liraya çıkan bir kişinin aradaki 250 liralık fark için mahkemeden ödeme alabileceğini belirten Akipek mahkemenin tazmin kararı verebileceğini belirtti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@