Doların Yükselmesi İnşaat Sektörünü Nasıl Etkiler?

Dolar nerede ise her saat başı yeni bir rekor haberi ile gündeme gelirken yaşanan bu yükseliş pek çok sektörü olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiliyor.

EMLAK HABERLERİ 10.08.2018 - 08:47 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Dolar nerede ise her saat başı yeni bir rekor haberi ile gündeme gelirken yaşanan bu yükseliş pek çok sektörü olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiliyor.

Dolar kurunda yaşanan yükselişin etkilediği sektörlerin başında ne yazık ki inşaat sektörü yer alıyor. İnşaatlarda kullanılan ana malzemeler arasında yer alan demir ve çimento fiyatları dolardan etkilendiği için doların yükselmesi inşaat maliyetlerinin yükselmesi anlamına geliyor. Döviz Yatırımı Arttı, Konut Yatırımı Azaldı! Konut üretim maliyeti üzerindeki olumsuz etkinin yanı sıra dolar kurunda yaşanan yükseliş yatırımcıların da tercihlerinin değişmesine neden oluyor. Dolarda yaşanan yükseliş nedeni ile yatırımcılar döviz yatırımı yapmayı tercih ederken bu da konut satış rakamlarının düşmesine neden oluyor. Dolar Artışı İnşaat Sektörünü Nasıl Etkiler?Dolar yükselmesinin zararları pek çok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de hissediliyor. Pek çok kişi "dolar artarsa ev fiyatları ne olur?" sorusunun yanıtını ararken ne yazık ki inşaat sektörü adım adım büyük bir krizin içerisine sürükleniyor gibi görünüyor. Zaten son aylarda birbiri ardına konkordato ilan eden inşaat şirketi sayılarının artması da bu iddiaları güçlendiriyor. Çünkü doların yükselmesi aynı zamanda kredi maliyet oranlarının da yükselmesi anlamına geliyor. Bu da konut kredisi faiz oranları içinde yükseliş anlamına geliyor. Son dönemde bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 2,25 seviyesine kadar çıkarken yaşanan artış konut kredisi kullanım oranının düşmesine, yani konut satışlarının azalmasına neden oluyor. Dolarla borçlanan inşaat sektörü hem kurdaki artış nedeni ile borcunun yükselmesi sorunu ile uğraşıyor hem de konut satış rakamlarının düşmesi ile nakit akış sıkıntısına düşüyor. Yani inşaat sektörü iki taraftan sarılarak büyük bir krizin içerisine çekiliyor. Sektörün bu büyük bataktan çıkmasının en kolay yolu ise vatandaşın konut satın almasını teşvik edecek konut kredisi faiz indirimi, tapu harcı indirimi ve yabancılara konut yatırımı için yeni teşvikler verilmesi olarak gösteriliyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@