Döviz Kuru Yükselince Rekor Zamlar Yapılmıştı! Konut, Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatları Düşecek Mi, İndirim Olur Mu?

Dolar kurunda yaşanan rekor yükseliş ile iğneden ipliğe pek çok ürüne zam gelirken doların 12 TL seviyesinin altını görmesi ile indirim beklentisi oluştu. Peki, yapılan zamlar geri çekilir mi?

Döviz Kuru Yükselince Rekor Zamlar Yapılmıştı! Konut, Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatları Düşecek Mi, İndirim Olur Mu?

Son dönemde döviz kurlarında yaşanan sert yükseliş nedeni ile sıfır araç fiyatları başta olmak üzere ikinci el araba fiyatları ve ev fiyatlarına fahiş zamlar yansıtılmıştı. Dolar ve Euro kurunda yaşanan günlük yükselişler vatandaşın satış yönünde beklemesine neden olurken sıfır araç stokçuları ortaya çıkmış, pek çok galeride araçların bekletildiği iddia edilmişti.

Ev sahipleri daha yüksek fiyatlarla satabilmek için evlerini ilandan çekerken dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında yapılan basın toplantında yapılan açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. Herkes doların 20 TL seviyesini görüp görmeyeceğini tartışmaya başlarken kur adeta çakıldı.

DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI ÇAKILDI!

Kabine toplantısının ardından ulusa sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan dövize endeksli TL mevduat enstrümanını duyurmuş, TL'yi özendirme paketi ile yeni bir hamlede bulunmuştu. Kabine konuşmasının ardından başlayan dolardaki yoğun satış baskısı ile döviz kuru ve altın fiyatları büyük bir hızla geri çekilirken dolar kuru an itibari ile 11 TL seviyesini gördü.

11.93 TL seviyesini test eden dolar kuru 12,11 TL seviyesinde satış yönlü baskılanmaya devam ederken kurda yaşanan düşüş sonrasında gözler ev ve araç fiyatlarına çevrildi. Döviz kuru yükseldiği dönemde yükselişi bahane ederek rekor zamlar yapılan ev fiyatları ve sıfır araç fiyatları için kurdaki ani yükselişin zam olarak yansıtılması, düşüşün ise indirim olarak yansıtılıp yansıtılmayacağı konusunu gündeme taşıdı.

konut-ve-araç-fiyatları-ana-manşet-resm-i

KONUT FİYATLARI VE SIFIR ARAÇ FİYATI DÜŞER Mİ, DÖVİZ KURU İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

Dolar kurunun 18.25 TL seviyesinden 12 TL seviyesine kadar çekilmesinin ardından gözler döviz zammı gelen ürünlere çevrildi. Dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile sıfır araç markaları aynı ayın içerisinde iki kez liste yenilerken yapılan zamların indirime çevrilip çevrilmeyeceği merak konusu oldu.

Sosyal medyada da vatandaşlar konu hakkında çok sayıda paylaşım yaparken zam fırsatçılarının indirim yapması yönünde talepte bulundu. Özellikle de sıfır araç fiyatları, ikinci el araba fiyatları ve konut fiyatları döviz kurundaki yükselişin etkisi ile fiyatı en çok artan ürünler arasında yer almıştı.

SONRAKİ HABER