Dükkan Kiraları Yükseldi, Esnaf Kepenk Kapattı!

Kira fiyatları her geçen gün yükselirken özellikle de dükkan kiralarında yaşanan artış nedeni ile pek çok esnaf kepenk indirmek zorunda kaldı. Esnaf kira indirimi ve stopajın kaldırılmasını bekliyor!

EMLAK HABERLERİ 25.11.2019 - 11:50 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Kira fiyatları her geçen gün yükselirken özellikle de dükkan kiralarında yaşanan artış nedeni ile pek çok esnaf kepenk indirmek zorunda kaldı. Esnaf kira indirimi ve stopajın kaldırılmasını bekliyor!

Yükselen kira fiyatları kiracı olan vatandaş kadar esnafın da zor günler geçirmesine neden oluyor. Pek çok şehrin ünlü caddelerinde yer alan boş dükkanlar esnafın yaşadığı zorlukları gözler önüne seriyor. Esnaf Kira Ödemekte Zorlanıyor! Konu hakkında özel bir yazı hazırlayan Birgün Gazetesi yazarlarından Aycan Karadağ'a konu hakkında açıklamada bulunan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu “İzmir’de birçok yerde çok önemli konumlarda bulunan bölgelerde insanlar kira ödemekte zorlanıyorlar.20 bin TL’lik bir dükkan tuttuğunuzda, yüzde 25 gibi bir stopajı var. Esnaf da bunu ödemekte zorluk çekiyor. Stopaj kısımları, vergiler kısımlarında bazı muafiyetler sağlanırsa, esnafımız biraz daha rahat eder. Mal sahipleri de düzenli kira ödeyen müşterileri varsa bunlarda çok yüksek fahiş fiyatlar uygulamamalı.Bazı mal sahipleri, günümüz şartlarını gözetmeden fiyat artışları yapıyor. Hal böyle olunca işyerleri boş kalıyor. Kiraya veremiyor. Esnaf da buraları tutmaya cesaret edemiyor. Kira fahiş oranları reel ekonominin yukarısında kaldığı için dükkanlar boş kalıyor” diyerek esnafın hem kira indirimi hem de stopaj muafiyeti talebini tekrarladı. Dükkanların Boş Kalmaması İçin Ne Yapmalı?Boş kalan dükkanlara değinen Güleroğlu “Mal sahipleri ne yapılmalı? Mevcuttaki ekonomiyi takip etmeli. Alım gücüne bakılmalı. Uzman emlak danışmanlarına danışırlarsa dükkanların boş kalması belli oranda önlenebilir.Türkiye’nin gayrimenkul sektörü, birinci lokomotif sektörü. Gayrimenkul sektörü hareketlendiği taktirde 350-400 iş kolu hareketleniyor. Hükümet bu anlamda gayrimenkul sektörünü canlandırıcı mevduat faizlerini düşük tutmak, dövizin aşağıda tutması ve konut kredilerin aşağıda bulundurması gerekir. Stopaj vergilerini aşağıya çekmesi gerekir" diyerek uyarılarda bulundu. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@