Dumankaya Adres Sancaktepe Projesi İçin Ombudsmanlık Tavsiye Kararı Açıkladı

Türkiye'nin en büyük inşaat şirketleri arasında yer alan Dumankaya İnşaat tarafından yapılan Adres Sancaktepe Projesi 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığına devredilmişti. Yarım kalan projede mağdur olan kişilerin yapmış olduğu başvurusu sonrasında tavsiye kararı çıktı.

İstanbul Konut Projeleri 25.03.2021 - 13:20 25.03.2021 - 13:20 Serhat Karaman
2015 yılında noter satış sözleşmesi imzalayarak Dumankaya Adres Sancaktepe Projesinden ev sahibi olmak isteyen pek çok kişi 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında şirkete el konulması sonrasında mağdur konuma düşmüştü.

Hatırlanacağı üzere FETÖ soruşturması kapsamında Dumankaya İnşaat hakkında da örgüte maddi yardım sağlandığı hakkında soruşturma başlatılmış, şirkette kayyum atanmıştı. Süreçte Dumankaya İnşaat tarafından satışa sunulan projelerden ev alan kişiler büyük panik yaşamış, ancak yapılan açıklamalarda konutların tamamlanarak teslim edileceği dile getirilmişti.

KONUT PROJESİ TAMAMLANMADI, PARA ÖDEYENLER MAĞDUR OLDU! 

Konu hakkında mağduriyet yaşayan kişiler Dumankaya Adres Sancaktepe Projesi hakkında Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruda bulundu. Yapılan başvuruda "Halihazırda projelerin bitirilememesi nedeniyle, başvuranın da aralarında bulunduğu, 1.077 kişinin dairelerinin teslim edilemediği, fiili teslim yapılmış olmasına rağmen 850 kişinin tapularının devredilemediği, 491 arsa sahibinin de mağduriyetinin devam ettiği" belirtilerek bu mağduriyetin giderilmesi istendi.

Eylül 2016 yılına kadar inşaatın devam ettiği belirtilerek "Başvuranın iddiaları, idarenin açıklamaları, ilgili mevzuat hükümleri, taraflar arasındaki ilgili sözleşme hükümleri ile dosya kapsamındaki tüm bilgi ve belgeler birlikte değerlendirildiğinde; Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı’nın sözleşmeye uygun olarak başvurana hukuki yükümlülükleri dışında herhangi bir yükümlülüğe tabi tutmadan inşaatın bitirilip kısa sürede teslim edilmesi ve konu hakkında daha detaylı bilgi verilmesi için gerekli işlemlerin yapılması amacıyla ilgili şirkete işlem tesis ettirmesi gerektiği tespit edilmiştir" denildi ve sözleşmeye uygun olarak konut projesinden ev alan kişilerin başka yükümlülük altına girmeden inşaatın kısa sürede tamamlanması ve hak sahiplerine teslim edilmesi istendi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@