Dünya Üçüncüsü Olan Türk Müteahhitleri Yurt Dışı Hedeflerini 50 Milyar Dolara Çıkardılar

Yurt dışında iş yapan Türk müteahhitleri çıtayı iyice yükseltti. Dünyanın en büyük müteahhitleri listesinde üçüncü sırada olan Türk müteahhitleri yurt dışı hedeflerini 50 milyar dolara çıkarttılar.

Emlak Haberleri 30.12.2021 - 00:30 30.12.2021 - 00:30 Engin Uzunoğlu

Dünya koronavirüs salgını ile uğraşırken Türkiye'de inşaat sektörü harıl harıl çalışmaya devam etti. Türk müteahhitleri son yıllarda dünyada söz sahibi olmaya başladılar. Büyük iş hacimleri ile dünyanın en büyük müteahhitleri listesinde üçüncü sırada yer alan Türk müteahhitleri şimdi gözlerini Ortadoğu, Rusya ve Afrika'ya çevirdi. 

TÜRK MÜTEAHHİTLERİ YURT DIŞINDA SÖZ SAHİBİ OLUYORLAR

Geçtiğimiz yıl yurt dışında 196 projeyle 20 milyar dolarlık proje büyüklüğüne ulaşan Türk müteahhitleri 2022 yılında çıtayı yükselterek bu hedefi aşmayı planlıyorlar. Özellikle Afrika'da havalimanları, yollar, oteller, raylı sistemler gibi yeni işler yurt dışı müteahhitlerinin iştahını kabartıyor. 

Türkiye Müteahhitler Birliği Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Mithat Yenigün bir açıklama yaparak, "Avrupa, Avrasya, Rusya ve Körfez ülkelerinde yapılacak çok iş var. Özellikle Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri yatırımları üçe katladılar. Bu iki ülke 1,9 trilyon dolarlık yatırım planı yapıyor. Sıkıntılar aşılır ve teminat mektubu sorunu çözülürse bu pastadan en büyük payı Türk müteahhitleri alacaktır." dedi.

Asya pazarının da önemli olduğunu vurgulayan Mithat Yenigün, "Asya'da Endonezya'da çok yüksek bütçeli işler var. Ancak bu ülkede Çin ve Kore firmaları oldukça hakimler. Bu pazarlarda yer alacaksak çok güçlü bir şekilde girmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı. 

YENİ HEDEF AFRİKA!

Afrika'da müteahhitlik için çok ihtiyaç olduğunu söyleyen Mithat Yenigün, "Afrika'da havalimanları ve yollar yapılacak. İki yılda bir düzenlenen Afrika Uluslar Kupası için de otel ihtiyaçları oluyor. Irak ve Libya da bizim için büyük kaynak. Gelecek yıl Türk müteahhitleri yurt dışında 20 milyar dolardan fazla iş yapacaklardır." şeklinde konuştu. 

TÜRK MÜTEAHHİTLERİ DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ

Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record tarafından yayınlanan listede Türkiye'den 40 güçlü inşaat firması yer aldı ve Türk müteahhitler dünyanın en güçlü 3. grubu olarak tanıtıldı. Listede Çin 78 firma ile ilk sırada ve ABD 41 ülke ile ikinci sırada yer aldı. Dünyanın en yüksek bütçeli iş hacmine sahip ilk 100 inşaat firması içerisinde Türkiye'den 7 inşaat firması yer aldı. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@