Dünyada Konut Fiyatı En Çok Artan Ülke Türkiye Oldu, Konut Yatırımı Getirisi Katlandı!

Konut fiyatları zam üzerine zam görmeye devam ederken Küresel Konut Fiyat Endeksi raporuna göre dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye oldu.

Emlak Haberleri 18.01.2022 - 10:05 18.01.2022 - 10:06 Gülcan Özer

Küresel Konut Fiyat Endeksi 3. çeyrek raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye oldu. Pandemi döneminde tüm dünya genelinde konut ve araç fiyatları büyük bir hızla yükselirken özellikle de insanların konuta yönelmesi ile konut fiyatları adeta alev aldı. 

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş, pandemi nedeni ile tedarik zincirinde meydana gelen kırılmalar, demir fiyatlarında yaşanan yükseliş, konuta olan talebin artması, yeni konut üretiminin azalması gibi pek çok etkenin üst üste gelmesi ile konut fiyatları cep yakmaya başlamıştı. Özellikle de Türkiye konut fiyatlarındaki yaşanan yükseliş dünya basınına da konu olmuştu. 

KÜRESEL KONUT FİYAT ENDEKSİ 3. ÇEYREK RAPORU YAYIMLANDI! 

Tüm dünya tarafından yakından takip edilen Küresel Konut Fiyat Endeksi 3. Çeyrek raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye oldu. Türkiye'de açıklanan endeks verilerine göre konut fiyatları 3. çeyrekte yüzde 35,5 oranında artış gösterdi. 

Açıklanan rakamları değerlendiren DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz konut fiyatlarında ki artışın vatandaşın enflasyona karşı konut yatırımına yöneldiğini gösterdiğini belirterek "Tüketici, konut yatırımının enflasyona karşı en güvenli liman olduğunun farkında. Çıkan fırsatları kaçırmak istemiyor. Faizlerdeki düşüş ve ihtiyaca cevap verecek nitelikteki konutlar da bu artış ivmesini destekliyor" dedi.

konut fiyatları en çok artan ülke türkiye oldu

UZUN VADEDE DOLAR MI, KONUT YATIRIMI MI DAHA FAZLA KAZANDIRIR?

Dolar kurunda yaşanan yükselişi değerlendiren Yılmaz kısa vadede konutun arz talep dengesine göre dönem dönem durağanlık yaşayabileceğini belirterek dövizde ise dönemsel yükselişlerin her zaman yaşanabileceğini söyledi. Ancak uzun vadede konutun her zaman en çok kazandıran yatırım aracı olduğunu belirten Yılmaz, özellikle de 10 - 20 senelik bir yatırımda konutun sağladığı getirisi başka hiç bir yatırım aracının getiremeyeceği değerlendirmesinde bulundu. 

Konut fiyatları son dönemde Türkiye genelinde büyük bir hızla artarken özellikle de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde fiyatlar adeta alev almış, yükselen fiyatlarla rağmen satılık ve kiralık ev bulmak zorlaşmıştı. İstanbul'un pek çok ilçesinde konut fiyatları 1 milyon liraya çıkarak piyasada şok etkisi yaratmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@