Dünyada Konut Fiyatları En Çok Artan Şehirler Listesine Türkiye Damgası Vuruldu!

İngiltere merkezli küresel bir emlak şirketi tarafından son bir yılda konut fiyatı en fazla artan şehirler listesi hazırlandı. Konut fiyatı enflasyonu yaşanan şehirler listesine Türkiye damga vurdu.

Dünyada Konut Fiyatları En Çok Artan Şehirler Listesine Türkiye Damgası Vuruldu!

Son 1 yıl içerisinde dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı şehirler açıklandı. Listeye Türkiye'den de üç ilin girdiği bildirildi.

KONUT FİYATI EN ÇOK ARTAN İLK 10 ŞEHİR LİSTESİNE TÜRKİYE'DEN 3 ŞEHİR GİRDİ

İngiltere merkezli küresel emlak şirketi olan Knight Frank tarafından çok önemli bir araştırmkanın sonuçları açıklandı. Buna göre son bir yıllık sürede dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı şehirler tespit edildi. Türkiye'den üç şehir de listenin ilk 10 sırasında kendisine yer buldu.

KONUT FİYATI EN ÇOK ARTAN İLLER LİSTESİNİN ZİRVESİNDE KANADA'NIN HALİFAX KENTİ VAR

Yapılan araştırmada 55 ülkeden toplam 150 şehirde konut fiyatları incelemeye tabi tutuldu. Dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı şehir ise Kanada'nın Halifax kenti oldu. Halifax'ta konut fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 30,8 oranında yükseldi.

İZMİR; İSTANBUL VE ANKARA DÜNYADA KONUT FİYATI ARTIŞINDA ZİRVEDE!

Dünyada son 1 yıl içerisinde konut fiyatları en fazla artan ikinci şehir ise Türkiye'den İzmir oldu. İzmir'de konut fiyatları belirtilen süre içerisinde yüzde 30 oranında değer kazandı. İstanbul yüzde 26,4 değer artışı ile listede 9. sırada, Ankara ise yüzde 25,8 değer artışı ise listede 10. sırada yer aldı.

SADECE 11 KENTTE KONUT FİYATLARI DÜŞTÜ

Dünya genelinde yapılan araştırma sonucuna göre incelemeye tabi tutulan şehirlerde konut fiyatları genellikle yükseliş eğilimi gösterdiler. 150 kent içerisinde yalnızca 11 şehirde son 1 yıllık dönemde konut fiyatlarında düşüş gerçekleşti. Konut fiyatı düşüşü yaşanan şehirlerin büyük çoğunluğunun İtalya'da bulunması ise ayrıca dikkatlerden kaçmadı.

Dünya genelinde konut fiyatlarında bir artış eğilimi bulunuyor. Ancak emlak sektöründeki bu artışlardan kur farklarından dolayı en çok etkilenen ülke Türkiye oldu.

SONRAKİ HABER