E-Devlet Üzerinden Hemen Yapmanız Gerekiyor, Tapu SMS Kaydı Yaptırmayanların Tapusu Ellerinden Gidiyor!

Tapusu olan milyonları ilgilendiriyor! Tapu sahipleri için kritik uyarı geldi. Yükselen konut, arsa fiyatları dolandırıcıların iştahını kabartırken e devlet SMS kaydı yaptırmaları istenildi...

Emlak Haberleri 26.04.2022 - 08:05 26.04.2022 - 08:08 Gülcan Özer

Son dönemde konut ve arsa fiyatlarının rekor seviyelere çıkması ile beraber dolandırıcılar devreye girdi! Tapuda uyuyan tapu dolandırıcılığı girişimleri artarken satışlar için dublör bile kullanılması tehlikenin boyutlarını ortaya çıkardı. Uzun süredir üzerinde işlem yapılmayan yüksek fiyatlı tapular ve evler dolandırıcıların hedefine girdi.

Dolandırıcılar vatandaşın tapusunun peşine düşerken yapılan sahtecilik girişimleri ile vatandaşın adına sahte vekalatname çıkartılması, sahte kimlik ve imza ile dublör kullanılarak satış yapılması gibi ağızları açık bırakan yöntemler devreye sokuldu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı yaptığı açıklama ile tapusu olan tüm vatandaşların e-devlet üzerinden tamamen ücretsiz olan Tapu SMS kaydı yaptırarak tapularını koruma altına almalarını istedi. 

TAPU DOLANDIRICILIĞI GİRİŞİMLERİ PATLADI, VATANDAŞA KRİTİK TAPU SMS UYARISI YAPILDI! 

Son dönemde tapu dairelerinde pek çok dolandırıcılık girişimi tapu memurlarının dikkati sayesinde önlenirken yaşanan dolandırıcılık girişimlerinin artması üzerine TKGM Zeki Adlı tüm vatandaşlara çağrıda bulundu.

tapu-ana-manşet

Tapu dolandırıcılığı olayları karşısında vatandaşın kendi önlemini alması gerektiğini belirterek e-Devlet Tapu SMS kaydı ile tapu işlemlerinde kayıtlı cep telefonuna bilgilendirme mesajı gönderildiğini belirterek "Cep telefonlarına 'Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde ... sıra no ile işlem yapılmaktadır' şeklinde otomatik SMS gönderiliyor. İşlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor" diyerek hemen bu işlemin yapılmasını istedi. 

tapu sms 1

TAPU SMS KAYDI NEDİR, E-DEVLET TAPU SMS KAYDI NASIL YAPILIR?

Günümüzde tapu satış ve devir işlemleri için randevulu sistem ile çalışılmakta olup tapu işlemlerinde SMS kaydı yaptıran kişilere bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Böylelikle tapunuz üzerinde sizden habersiz bir satış, ipotek ya da devir işlemi yapılmaması sağlanır. Bu işlem e-devlet üzerinden ücretsiz olarak yapılmakta olup e-Devlet şifresi ile sisteme girdikten sonra arama bölümüne tapu SMS yazıp gelen Tapu Telefon Bilgileri beyan seçeneği linkini tıklayın. 

tapu sms 2

Gelen yeni ekranda cep telefonu numaranızı yazarak telefonu kaydet butonunu tıklayın. İşte yapmanız gereken tüm işlem bu kadar. Bu sayede tapunuz üzerinde sizden habersiz bir işlem yapılmasını önlemiş oluyorsunuz.

TAPU DOLANDIRICILIĞI E-DEVLET SMS KAYDI İLE NASIL ÖNLENİYOR?

EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI ALINTILANAMAZ...

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@