Edirne Kanal Projesi İçin Sona Gelindi, Bu Sene Sel Baskınları Olmayacak!

Her sene yaşanan sel baskınları ile kamuoyu gündemine taşınan Edirne için bu sorunu tamamen ortadan kaldıracak dev projede sona gelindi. Kanal Edirne projesi için yapılan çalışmaların yüzde 95'i tamamlandı. 

Emlak Haberleri 30.04.2018 - 13:30 15.07.2021 - 00:21 Emlak 365

Her sene yaşanan sel baskınları ile kamuoyu gündemine taşınan Edirne için bu sorunu tamamen ortadan kaldıracak dev projede sona gelindi. Kanal Edirne projesi için yapılan çalışmaların yüzde 95'i tamamlandı. 

100 Metrelik Bir Bölüm KaldıEdirne'de yapılan açılış törenlerine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ziyaretler kapsamında Kanal Edirne projesinin inşaatını da denetledi. Yapmış olduğu denetlemelerin ardından basın mensuplarına Edirne Kanal projesi hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu şu an itibari ile projenin yüzde 95'ini tamamladıklarını dile getirdi.Projede son 100 metrelik bir bölüm ile bir köprü inşaatı kaldığını belirten Eroğlu bu çalışmaların da en geç Temmuz ayı içerisinde tamamlayacakları müjdesini verdi. Proje belirlenen tarihlerde tamamlanırsa her sene Eylül ve Ekim aylarında yaşanan su taşkınlarına karşı Edirne hazır hale getirilecek.Edirne Koruma Altına Alınmış Olacak Her sene Tuna ve Meriç nehirlerinde yaşanan su taşkınları nedeni ile bölgede yaşayan halkın mağdur olduğunu belirten Bakan Eroğlu Kanal Edirne'nin  şu anda yüzde 95'i bitti. Bir köprü ve 100 metrelik alan kaldı. Onu da bu sene  bitiriyoruz. Temmuz ayında hepsi bitmiş olacak. Eylül, ekim ayındaki taşkınlara  hazır hale getirilecek. Biz sadece Kanal Edirne değil pek çok dereyi ıslah  ediyoruz. Tekirdağ'da 57 derenin ıslahını yaptık. Hala inşaat devam ediyor.  Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da 250 civarında derenin ıslahını yapmış  bulunuyoruz. Ergene'deki ıslahların da yüzde 96'sını bitirdik. Sonuna az kaldı." dedi.7 Bin 800 Metrelik Yeni Kanal Açıldı Yapılan çalışmalar ile beraber nehirde taşmalara neden olan fazla suyu taşımak için 7 bin 800 kilometrelik yeni bir kanal açılmış oldu. Yapılacak olan köprü sel baskınlarını engellemek konusunda önemli bir rol üstlenirken aynı zamanda bölge için eşsiz bir mesire alanı olacak. Kaynak: emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@