Ege-Koop Başkanı Aslan'dan Kentsel Dönüşüm Açıklaması: İzmir'de Her 2 Konuttan Biri Kaçak, Riskli ve Depreme Dayanıksız

İzmir'de kentsel dönüşüm çalışmalarında belediye ve bakanlık bünyesinde yetki karmaşası yaşanırken Ege-Koop Başkanı Hüseyin Aslan'dan kentsel dönüşüm çağrısında bulundu.

Emlak Haberleri 22.12.2021 - 13:10 22.12.2021 - 13:10 Gülcan Özer

İzmir'de yaşanan depremin ardından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları yetki karmaşası nedeni ile sekteye uğradı. Belediyeler ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında yetki karşaması yaşandığını belirten Ege-Koop Başkanı Hüseyin Aslan acilen çözüm bulunmasını ve tüm yetkinin belediyelere devredilmesini talep etti. 

Konu hakkında Milliyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Aslan kentsel dönüşüm ile alakalı olarak iki ayrı kanun olduğunu belirterek bu ikilemin yetki sorunlarına neden olduğunu söyledi. 5393 sayılı belediye kanununun dönüşüm ve gelişim alanı başlıklı 73. maddesi kapsamında kentsel dönüşümü belediyeler üstlenirken onayı bakanlığın verdiğini belirten Aslan 6306 sayılı kanun ile sorumluluğun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na verildiğini hatırlattı. 

İZMİR'İN NÜFUSU 2050 YILINA KADAR 8 MİLYONA ÇIKACAK! 

İzmir'de nüfusun 2050 yılına kadar 8 milyona çıkmasının beklendiğini belirten Aslan "Kent dokusuna uygun, bu nüfusu barındıracak konutlar inşa etmeliyiz. Hazırlanan sayıştay raporuna göre İzmir şehir genelinde ortalama konut yaşı 25 yıl ve üzerinde. Kaçak yapı oranı ise yüzde 60 - 65 civarında bulunuyor. 

İzmir'de yapılan her 2 konuttan biri imar kanuna aykırı kaçak yapılardan oluşuyor. Yani bu konutlar depreme dayanıksız ve riskli binalardan oluşuyor. İzmir çıkarılan imar affında 811 bin 452 konutla Türkiye'de birinci oldu. İzmir'de geçen sene yaşanan deprem bizim şehrimizin stokunun depreme karşı ne kadar dayanıksız ve güçsüz olduğunu göstermiş oldu. 30 saniyelik bir deprem bile bize ne kadar zarar verdi" diyerek kentsel dönüşüme acilen yeni desteklerin verilmesi gerektiğini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@