Ek Emsal Nedir, Nasıl Sağlanır?

Ek emsal özellikle belirli bir arazi üzerine konut yapacak kişilerin sıklıkla ve hatta öncelikle karşısına çıkan bir kavramdır. Peki, ek emsal nasıl sağlanır?

EMLAK TERİMLERİ 15.08.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Ek emsal özellikle belirli bir arazi üzerine konut yapacak kişilerin sıklıkla ve hatta öncelikle karşısına çıkan bir kavramdır. Peki, ek emsal nasıl sağlanır?

Ek emsal bir arazi üzerine yapılacak konutun toplam metrekaresini ifade eder. Başka bir deyişle ek emsal söz konusu konuta elverişli kabul edilen arsa üzerinde yapılacak konutun arsanın metrekaresine oranıdır.Ek Emsal Nasıl Sağlanır?Ek emsal hakkı sağlamanın tek yolu bir bölgede konut yapılacak alanların birleştirilmesidir. Örneğin bir bölgede emsal oranı 4 ise 100 metrekare bir arsaya toplam 400 metrekare konut yapılabilir.Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu 400 metrekare arsa üzerine yapılacak bir binadaki bütün katların toplamını ifade eder. Yani 100 metrekare bir arsa üzerine 8 katlı bir apartman yapılırsa bu apartmanın her katı 100 x 4 = 400 metrekare toplam emsal hakkından yola çıkarak 400 / 8 = 50 metrekare olabilir.Diğer yandan 100 metrekarelik 4 arsa birleştirilip 400 metrekare haline getirilirse o zaman 400 x 4 = 1600 metrekare inşaat yapma hakkı elde edilir. Matematiksel olarak 1600 metrekare oransal olarak ayanı artış gibi görünse de 1600 metrekarelik bir konutun tek blok halinde yapılması birim başına daire net alanını ciddi olarak arttırır.Ek Emsal Elde Etmek Daha Sonradan Bazı Riskler Yaratabilir Mi?Ek emsal esas olarak kanunen bir arsaya ev yapacak kişilere verilen konut alanı hakkıdır ve bu açıdan inşaat tamamlandıktan sonra herhangi bir risk taşımamaktadır.Özellikle son dönem çıkan yasalar ile kentsel dönüşüm ek emsal artışı ile konut yapımı özendirilmekte ve kişilere eski arazilerini kentsel dönüşüm kapsamındaki başka araziler ile birleştirmeleri sureti ile daha fazla metrekare üzerinden konut yapma hakkı tanınmaktadır. Ek emsal bu açıdan son derece önemli bir avantaj sağlar. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@