Ekrem İmamoğlu Merter'deki İGDAŞ Binasının 147 Milyon TL'lik Satış İhalesini İptal Etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir süre önce satışa çıkarılan ve ihalesi yapılan Merter'deki eski İGDAŞ binasının satışının Başkan Ekrem İmamoğlu tarafından iptal edildiği açıklandı.

EMLAK HABERLERİ 12.07.2021 - 22:16 12.07.2021 - 22:16 Emlak 365

İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz ay Merter'de bulunan 4.907 metrekarelik arsa üzerine kurulu olan İGDAŞ'ın eski binasını ihale ile satışa çıkardığını duyurmuştu. 23 Haziran'da bu ihale gerçekleştirilmiş ve bir inşaat şirketi 147 milyon 174 bin 933 lira bedel teklif etmişti. 

147 MİLYON TL'LİK İHALE İPTAL EDİLDİ

Merter'deki eski İGDAŞ binasının satış ihalesinde tek teklif olmuş ve açıklanan muhammen bedeli teklif eden inşaat firmasının ihaleyi kazandığına kesin gözüyle bakılmıştı. Ancak devam eden süreçte beklenmeyen bir gelişme meydana geldi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Merter'deki eski İGDAŞ binasının ve arsasının satışına ilişkin yapılan ihaleye itiraz ettiği ve ihaleyi iptal ettiği bildirildi. 

İhaleye dair gelişmeler bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tartışma konusu oldu. AK Partili üyeler Yapılan ihaleyi ve satışı eleştirerek özellikle İGDAŞ otoparkının satıldığını iddia ettiler. Ancak CHP'li Meclis Üyesi Ülkü Sakalar bu iddianın doğru olmadığını, satılanın otopark değil İGDAŞ'ın kullandığı bina olduğunu söyledi. 

İMAMOĞLU İHALEYİ NEDEN İPTAL ETTİ

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da yapılan ihale hakkında bilgilendirmede bulunarak, “Yapılan ihale Başkan Ekrem İmamoğlu tarafından uygun bulunmadı. Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ tarafından yapılan ihaleyi iptal etmiştir. Bu iptalin gerekçesi de fiyatın yetersiz olmasıdır. 

Başkan Ekrem İmamoğlu gerçekleştirilen ihaleye katılım açısından rekabetin oluşmadığını ve bundan dolayı da gerçek fiyatını bulmadığı gerekçeleriyle bu ihaleyi gündemden çıkardı. Bu bina halen daha İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mülküdür. İlerleyen süreçte yeni bir ihale yapıp satışa çıkarmak veya başka şekilde değerlendirmek İBB'nin tasarrufudur.” ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ ÜYELERDEN HUKUKSUZLUK İDDİASI

AK Partili İBB Meclis Üyeleri ise ihalenin iptal edilmesinin gerçek nedeninin fiyat olmadığını iddia ettiler. İGDAŞ'ın Merter'deki eski binasının kamusal alan olarak imar planlarında yer aldığı ve bu nedenle bu şekilde satılamayacağını, gelen tepkiler ve hukuksuz durum nedeniyle oluşan baskıdan dolayı bugün iptal kararı alındığı iddiasında bulundular.

YENİDEN İHALE YAPILACAK MI?

İGDAŞ'ın Merter'deki eski binası hakkında şu anda alınmış yeni bir ihale kararı bulunmuyor. Bu konuda gelişmeler merakla beklenirken atılacak adımlar kamuoyu tarafından büyük bir merakla takip edilmeye başlandı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@