El İnsaf: 100'ün Üzerinde Konutu Olan Ev Sahibi Kiracılarından Ara Zam İstedi!

Kiralık ev fiyatlarına gelen fahiş zamlar kiralık ev arayanlar kadar kiracı olan vatandaşı da vurdu. Ucuz evde oturan kiracılar ev sahiplerinin zam oyunları ile mücadele etmek zorunda kalıyor.

Emlak Haberleri 05.12.2021 - 11:42 05.12.2021 - 11:42 Gülcan Özer

Fırsatçı ev sahipleri iş başında! Uzun yıllardır aynı evde oturan kiracılar, kiralık ev fiyatlarına gelen fahiş zamlar nedeni ile mağdur olurken, çoğu kiracı ev sahiplerinin zam tacizine uğramaya başladı. 

Kiralık ev arayan vatandaş kadar kiracı olan vatandaşlarda kiralık ev fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile mağdur oldu. Bazı ev sahiplerinin ara zam yapmak için kiracılarına baskı yaptığı iddia edilirken kiracılar ne yazık ki evden çıkmaları halinde bir daha kiralık ev bulamayacakları endişesi ile ev sahiplerinin tüm taleplerini yerine getirmeye çalışıyor. 

EV SAHİPLERİNİN YENİ OYUNU: KİRALIK EVLERE ARA ZAM FORMÜLÜ!

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Gülistan Alagöz tarafından yapılan habere göre ev sahipleri kurallara uymamaya başladı. Kanunlara göre ev sahiplerinin yılda bir kere kira sözleşmesi yenilenirken zam yapma hakkı bulunurken ev sahipleri bu kuralı hiçe saymaya başladı. 

Bazı ev sahiplerinin kiracılarını arayarak yükselen kiralık ev fiyatlarını gerekçe göstererek ara zam istediği, yapılan ikinci zamlarda açıklanan yıllık resmi kira artış oranı yerine çok daha yüksek tutarlarda rakamlar talep edildiği belirtiliyor. İstanbul'da aynı sitede 100'den fazla evi olan ev sahibinin WhatsApp grubu kurarak "Emlak piyasasındaki artışlar ve bizdeki kiraların emsallerine göre düşük kalması nedeniyle yüzde 18’lik ek bir zam talep ediyoruz" şeklinde mesaj attığı iddia edildi. 

Kiracıların yoğun şikayeti üzerine ev sahibi geri adım atmak zorunda kalırken 5 yılı dolduran kiracılarına kira tespit davası açarak kiralık ve fiyatlarına zam yapma yoluna gideceği açıklandı. Yasal olarak ev sahiplerinin yılda sadece 1 kez resmi zam oranı üzenden artış yapma hakkı bulunuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@